Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere

am o garsoniera pe care vreau s-o inchiriez si vreau ca totul sa fie legal .
cum se procedeaza?sa fac un contract de inchiriere?cine face acest contract?
contractul trebuie incheiat intre dvs. ca proprietar si chirias iar dupa ce ati incheiat contractul trebuie sa il inregistrati la Directia fiscala unde este situat imobilul
cautati pe net un model de contract de inchiriere, fiti atent ce clauze inserati in contract, conditii de reziliere, suma retinuta ca garantie, etc. apoi cu contractul semnat il inregistrati la administratia financiara din raza unde este situata garsoniera.
La Administratia Financiara din sectorul unde este amplasata garsoniera gasiti formulare tip.Completati 3 exemplare,cate unul pentru chirias si proprietar si unul pe care il veti depune la Administratia Financiara ,in termen e 15 zile de la data semnarii.Veti primi o decizie de impunere pentru venitul obtinut,si veti achita trimestrial o suma cu titlul de impozit.:luck:
Multumesc pt.proptitudine si informatii.