avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnet de Munca in format hartie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnet de Munca in format hartie

Buna ziua,
In conditiile existentei Contract de Munca pe durata nedeterminata din Aprilie 2009, vizat de catre ITM, angajatului trebuie sa i se predea Carnetul de Munca in format hartie?
Ce poate sa faca pentru ca acest lucru sa se intample, unde se poate adresa pentru a primi Carnetul de Munca in format hartie?
Cu Multumiri,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:15, 5 Martie 2015
Dintr-un comunicat al ITM transmis angajatorilor care nu au respectat acest termen.
Va redau aici textul:

"Vă informăm că începând cu 1 august 2011 carnetele de muncă neridicate de
la sediul Inspectoratului Teritorial de Muncă , vor urma o procedură de
arhivare/depozitare care va face mai dificilă si de durată, restituirea acestora după

acea dată."
Unde ati gasit un astfel de comunicat ? ...
Gasiti aici acel comunicat:

[ link extern ] >

Urmaresc site-ul. respectiv pt. ca colaborez cu angajatori din zona .
Un comunicat care nu este aplicabil si la celelalte ITM-uri ...
freeelis a scris:

Un comunicat care nu este aplicabil si la celelalte ITM-uri ...



De obicei se primesc circulare de uz intern de la Min. Muncii ,care le reglementeaza anumite proceduri ,se prea poate ca acest comunicat sa fie emis in baza unei astfel de circulare...

Alte discuții în legătură

Carti de munca dupa 01.01.2011 roxana si florin roxana si florin ce stiti despre cartile de munca dupa 01.01.2011? daca se scot ce fel de proces verbal se face ? exista ceva tip? cum v-a fi cu vechimea totala in munca / (vezi toată discuția)
Carnet munca ne-creat de catre angajator. emiliapana emiliapana Buna ziua, Lucrez din 2007, acesta fiind primul meu job. Angajatorul mi-a comunicat recent ca nu a intocmit un carnet de munca pe numele meu. Este corect? ... (vezi toată discuția)
Se mai elibereaza carte de munca sau nu? florinsadova florinsadova O persoana student doreste sa se angajeze pe perioada vacantei de vara. Angajatorul i-a spus ca nu se mai elibereaza carti de munca.Este adevarat? (vezi toată discuția)