Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie casa

Ma gandesc sa achizitionez un teren pentru a construi o casa, ceva gen 7x8 sau 7x9 cu mansarda. Am gasit o varianta, 25 ari, 10 metri latime, 250m lungime.
In stanga si in dreapta, sunt case... Una are 60cm de terenul asta, iar alta este exact in hotar.
Insa eu nu vreau sa construiesc langa sosea, ci la 30-40 metri de sosea, si la 15-20 de metri pe lungime fata de celelalte cladiri. (se poate vedea si in imaginea de mai jos)

[ link extern ]

As dori sa stiu daca imi sunt sau nu favorabile legile. Nu stiu daca e vreo limita de latime, sau lungime a terenului, sau distanta pana la sosea.

Multumesc.
solicitati un certificat de urbanism pentru imobill in cauza sa vedeti care sunt solicitarile Primariei, exista localitati care au stabilite anumite reguli de urbanism si care nu permit retragerea sau din contra impun retragerea constructiilor la o anumita distanta.
Multumesc.
Si referitor la latimea terenului? Tot la primarie?