Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie pe teren in litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie pe teren in litigiu

buna ziua,
vreau sa incep constructia unei case pe un teren care are latimea de 9.75 metri. din aceasta latime, 1,5 metri se afla in litigiu cu vecinul. procesul dureaza si nu vreau sa astept finalul. cum pot obtine autorizatie de constructie/intabularea/cartea funciara? mentionez ca nu intentionez sa construiesc pe partea in litigiu si cu PUZ as respecta distantele prevazute.
zadryana, utilizator
in ce consta litigiul? daca este un teren in indiviziune,nu puteti construi;
daca nu,atunci faceti intabularea,puz-ul si solicitati CU,faceti DTAC-ul si apoi solicitati autorizatia de construire
intre mine si vecinul se judeca o fasie pentru drept de proprietate
Cum veți respecta urbanismul, exact?
Daca in urbanism spune sa alipiti la calcan intr-o parte, unde alipiți? Dacă spune sî lasați 2 metri distanță față de vecinul din stanga/dreapta, de unde calculați aceasta distță?
Nu știu dacă se poate, depinde de acte, de situația concretă din certificatul de urbanism și de ce anume vreți să construiți. Poate înele situații v-ar dezavantaja, în altele nu.
Trebuie văzut dacă puteți construi fără să puneți în pericol construcția dacă nu câștigați procesul cu vecinul.
Faptul că există un litigiu asupra terenului nu este un impediment la emiterea unei AC. Legea nu instituie o interdicșie în emiterea AC. Trebuie doar ca litigiul să fie notat în CF, la data emiterii AC.
Este puţin probabil că veţi primii autorizaţie să construiţi o casă pe o lăţime atât de mică .Rezolvaţi întâi litigiul şi apoi faceţi demersulrile necesare pentru construirea casei.
Dacă vă încadraţi în dimensiunile de mai jos puteţi demara acţiunea de obţinere a documentaţiei:

Latimea la strada a terenului si suprafata minima
Cladiri izolate – latime minima: 12 m, suprafata minima: 200 m2
Cladiri alipite la calcan – latime minima: 10 m, suprafata minima: 200 m2
Cladiri insiruite – latime minima: 8 m, suprafata minima: 150 m2

Distantele minime fata de marginile terenului
Cladiri izolate – limite laterale: 3 m, limite fata/spate: 5 m;
Cladiri alipite la calcan – limite laterale: 3 m (latura fara calcan), limite fata/spate: 5 m;
Cladiri insiruite – limite laterale: 0 m, limite fata/spate: 5 m.
nica_ptr, utilizator