Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod caen 8551
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod caen 8551

Buna ziua ,

As dori sa deschid o microintreprindere neplatitoare de tva , cod caen 8551 .

Miscarea pentru care doresc sa deschid firma este inexistenta in tara la noi si practic si in lume (ma refer catalogata ca sport) , ca sa operez legal in romania ce autorizatii imi trebuie ?
Am inteles de la un avocat ca trebuie sa fac contract cu Protectia muncii , este adevarat ?

Din cate am inteles de pe net imi trebuie un Regulament Intern .

In afara de cele mentionate mai sus mai am nevoie de vreun act sau licenta pentru ceea ce fac ?

Va multumesc
Pentru activitatea CAEN 8551 "Invatamant In domeniul sportiv si recreational",
inseamna furnizarea de instruire în activităţi sportive pentru grupuri de indivizi, cum ar fi de tabere si scoli.
Aceasta clasa include:
- instrucţiuni de sport (baseball, baschet, cricket, fotbal, etc)
- tabere, sport de instruire
- instruirea gimnastica
- Centru de instruire, academii sau şcoli
- instrucţiuni de înot
- instrucţiuni de arte martiale
- instrucţiuni de yoga
Acestea se realizeaza cu instructori profesionişti de sport, profesori, antrenori.

Pentru autorizatiile necesare in acest domeniu, cititi aici:
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspunsul promt dar pe site-ul recomandat de dumneavoastra am gasit decat informatii despre autorizatii sanitare.

Nu am apucat sa dau mai multe detalii despre ce vreau sa deschid . Se numeste parkour si freerunning fiind 2 miscari asemanatoare diferentiate doar prin scop.
Un mic exemplu despre ce inseamna [ link extern ]

In mare , la noi in tara nu sunt catalogate ca sport sau ca orice altceva , nu apar pe nicarieri desi se practica .

De aceea am nevoie sa stiu ce autorizatii am nevoie ca sa deschid , daca pot fara licenta sau ...

Si inca o intrebare : Pot sa o clasific la 8552 (deoarece in esenta este o arta)

Va multumesc si astept un raspuns
Justdantz, utilizator