Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare salariatai
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare salariatai

Buna ziua

pasii in vederea angajarii stiu ca sunt urmatorii:

a). se depune la somaj "situatia locurilor de munca vacante" formularul tip;

b). contract de munca( C.I.M) se mai face? stiu ca din ianuarie 2011 nu se mai fac inregistrari in CARTEA DE MUNCA, cu acest CIM ce fac il mai inregistrez la ITM?;

c). inregistrare care se face In REVISAL inainte de angajare ;

Mai trebuie facut ceva.

Multumesc.
Se intocmeste c.i.m. in dublu exemplar , cate unul la angajator si unul la salariat. C.i.m. va avea un numar intern dat de catre angajator.
C.i.m. se inregsitreaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ultima zi lucratoare anterioara datei inceperii activitatii de catre acel salariat.
citesti codul muncii si vezi ce trebuie sa faci
se face o evaluare a salariatului, se face contractt de munca , se face protectia muncii