Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

doresc sa divortez, am 2 copii, unul major si unul minor, care sunt variantele? notar, mediator sau instanta?
La instanta.
este singura solutie, alta mai rapida nu exista? deoarece exista minorul in problema?

multumesc
Exact! Daca nu era un minor la mijloc, atunci puteati apela pentru desfacerea casatoriei la notar sau primarie.
Da, ati prins ideea.Odata cu desfacerea casatoriei instanta va dispune si incredintarea minorului.
Buna ziua!
Nu stiu care este exact care este situatia dumneavoastra, dar va pot prezenta, mai jos, cateva din avantajele medierii. Desigur, nu se ocoleste instanta de judecata, dar eu zic ca este mult mai convenabila aceasta cale pentru toti cei in cauza.
Iata cateva din avantajele medierii, in situatia desfacerii casatoriei si rezolvarea aspectelor accesorii divortului, adica exercitiul drepturilor parintesti (programul de vizitare), stabilirea domiciliului copiilor (incredintarea copiilor), contributia parintilor la intretinerea copiilor (pensia de intretinere), numele purtat de soti dupa divort, precum si problematicul partaj de bunuri:
- nu ia nimeni decizii in numele partilor, partile pot sa stabileasca, de comun acord, toate aceste aspecte, asa cum isi doresc, cu ajutorul mediatorului, care va veghea ca rezultatul medierii sa nu contravina interesului superior al copilului;
- beneficiaza pe parcursul negocierilor de sprijinul unui profesionist, care ii va ajuta ori de cate ori se vor afla in impas;
- in acordul de mediere se consemneaza dorinta legitima a partilor;
- dupa incuviintarea acordului de mediere de catre instanta de judecata competenta, partea intersata poate sa ceara restituirea taxei de timbru judiciar, in situatia in care aceasta a fost achitata (3% din valoarea bunurilor puse in discutie la partaj, ceea ce nu esta chiar putin);
- partile implicate au parte de confidentialitate, nu este un proces public;
- data si ora de desfasurare a sedintei/sedintelor de mediere sunt stabilite de comun accord cu partile (atunci cand poate fiecare din cei implicati);
- beneficiaza de rapiditate in solutionarea problemelor, atat din punct de vedere al procesului de mediere, cat si a procedurii ulterioare din instant;
- partile au sansa de a-si rezolva toate aceste probleme intr-un mod cat se poate de civilizat, pot sa puna capat unei casatorii intr-un mod demn si, nu in ultimul rand, isi dau sansa de a avea o relatie viitoare amiabila etc.
Va doresc o zi frumoasa! :)