Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... interpreatarea finantelor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

interpreatarea finantelor

Sunt persoana fizica autorizata conform O.G.44/2008 am cod fiscal.Pentru activitatea de pe cod fiscal nu inregistrez obligatii restante la stat si mi-am permis sa imi achizitionez si o masina proprietate personala. In schimb in nume personal datorez bugetului de stat o suma destul de mare, asta cuprinde obligatiile acumulate pana la atribuirea codului fiscal.Ei , in aceste conditii Finantele au aflat ca am masina pentru prestatia efectuata pe cod fiscal si mi-au facut adresa sa prezint actele de proprietate in vederea sechestrarii. Intrebarea mea este daca nu cumva eu pot fi privit in nume persoanal ca un "reprezentant " al persoanei fizice autorizate, chiar daca nu am persoanelitate juridica, fara ca Finantele sa nu inceapa procedurile lor pentru toate bunurile si veniturile mele inregistrate pe C.U.I.. Multumesc.
Executarea silita se poate intinde asupra tuturor veniturilor si bunurilor proprietate a debitorului, urmaribile potrivit legii, iar valorificarea acestora se efectueaza numai in masura necesara pentru realizarea creantelor fiscale si a cheltuielilor de executare.
Bunurile supuse unui regim special de circulatie pot fi urmarite numai cu respectarea conditiilor prevazute de lege.
A se vedea Codul de procedura fiscala art. 137