Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea obligatorie a locuintelor - contradictie ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea obligatorie a locuintelor - contradictie flagranta intre declaratiile de presa si prevederile legale?

Intrucat pana in data de 15 iulie 2011 ar fi trebuit sa-mi asigur locuinta, am cautat lista asiguratorilor acreditati. Dupa ce am citit mai multe articole si declaratii care se bateau cap in cap, am citit Legea nr. 260/2008 si am tras urmatoarele concluzii:

1. Sunt obligata sa-mi asigur locuinta “incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la data adoptarii normelor” emise in aplicarea Legii nr. 260/2008, adica din august 2011 (art. 3, alin. 1 din Legea nr. 260/2008).
2. Pentru primul an, sunt obligata sa-mi asigur locuinta “pana la expirarea unei perioade de un an de la data implinirii termenului prevazut la art. 3 alin. (1)”, adica pana in august 2012 (art. 33 din Legea nr. 260/2008).
3. Voi fi amendata pentru nerespectarea obligatiei de a-mi asigura locuinta dupa expirarea perioadei prevazute la art. 33, adica incepand din august 2012 (art. 30, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 260/2008).

De ce eu am ajuns la concluziile de mai sus iar in presa citesc altceva? Pentru ca nu cunosc legislatia din acest domeniu si nici nu traiesc cu impresia ca le stiu pe toate, va intreb pe dvs. ce anume imi scapa.
-exista o prevedere legala clara si neechivoca potrivit careia trebuie sa-mi asigur locuinta pana in 15 iulie 2011 sau pana in 5 august 2011, asa cum au declarat X, Y sau Z in presa?
-exista alte prevederi legale pe care, daca le-as fi citit, as fi ajuns la alte concluzii decat cele la care am ajuns mai sus?

Multumesc anticipat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Si eu am remarcat aceasta neconcordanta.
Parerea mea este ca se incearca dezinformarea populatiei, fiind trecuta sub tacere perioada de un an in care nu se vor putea aplica amenzi.
Dupa cum am mai relatat si in alte subiecte, se pare ca si presedintele CSA a emis un rationament asemanator:
[ link extern ]
Din pacate ultimul comunicat emis de CSA in 13.07.2011 nu modifica data de 15.07 ca termen de intocmire a politelor obligatiorii dar clarifica faptul ca polita facultativa care cuprinde si riscurile PAD este valabila si cine detine o astfel de polita nu poate fi amendat. Parerea mea este ca ne tot legam de o serie de termeni juridici dar de fapt nu intelegem ca ne facem rau tot noua. Ar trebui sa ne asiguram pt ca Guvernul nu va mai da bani pt despagubire in cazul unor dezastre. S-a terminat cu pomenile si ne agatam de fiecare din cei care cu sau fara temei ne anunta ca se prelungeste termenul de plata cu o saptamana, o luna, un an etc. Tot o s-o facem ca e acum sau mai tarziu este spre binele nostru. Dezastrele nu o sa astepte pana ne gandim noi sa ne asiguram.
Cine crede ca in caz de o calamitate de nivelul filmului 2012, sau mai mica, mai poate fi despagubit este naiv. Asiguratorii ne despagubesc atat timp cat sunt in avantaj, cat au profit, din moment ce paguba depaseste profitul atunci nu vor mai da nici un ban. Si asigurarile sunt o afacere destul de profitabila. De exemplu; o persoana cu asigurare obligatorie auto care sparge cu oglinda din greseala un far de stop din spatele unui matiz, acesta va merge cu asigurarea auto obligatorie va face tot ce trebuie la asigurator nu-l va costa nimic pe moment dar cand expira asigurarea si va face alta va plati mai mult. Deci de fapt asa de asigurati suntem incat ne platim noi politele fara sa ne dam seama.
costiholo a scris:

Cine crede ca in caz de o calamitate de nivelul filmului 2012, sau mai mica, mai poate fi despagubit este naiv. Asiguratorii ne despagubesc atat timp cat sunt in avantaj, cat au profit, din moment ce paguba depaseste profitul atunci nu vor mai da nici un ban. Si asigurarile sunt o afacere destul de profitabila. De exemplu; o persoana cu asigurare obligatorie auto care sparge cu oglinda din greseala un far de stop din spatele unui matiz, acesta va merge cu asigurarea auto obligatorie va face tot ce trebuie la asigurator nu-l va costa nimic pe moment dar cand expira asigurarea si va face alta va plati mai mult. Deci de fapt asa de asigurati suntem incat ne platim noi politele fara sa ne dam seama.

Sunteti in eroare rautacioasa.Cat la suta din valoarea autoturismului ati platit pentru asigurare??Cu cat va creste prima in caz de deauna?