Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Stornare factura fara TVA dupa momentul la care am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Stornare factura fara TVA dupa momentul la care am devenit platitoare de TVA

Buna ziua,
Firma la care lucrez a devenit platitoare de TVA incepand cu ianuarie 2011.
In urma unor verificari efectuate s-a constatat necesitatea stornarii unor facturi emise catre un client, inainte de data la care am devenit platitoare. Trebuie sa emitem facturi de storno dar, avand in vedere ca facturile initiale au fost emise fara TVA nu stiu daca acum mai pot emite factura in rosu fara TVA. Asa ar fi corect.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Va multumesc anticipat.
art. 134^2 cod fiscal
(3) Taxa este exigibilă la data la care intervine oricare dintre evenimentele menţionate la art. 138. Totuşi, regimul de impozitare, cotele aplicabile şi cursul de schimb valutar sunt aceleaşi ca şi ale operaţiunii de bază care a generat aceste evenimente.

deci veti emite factura in rosu fara tva.
xerxes, utilizator
Multumesc pentru raspuns