Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regularizare tva de la client insolvent
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regularizare tva de la client insolvent

Buna ziua,
Trebuie sa stornez TVA -ul achitat pentru un client in insolventa, facturile au fost emise cu TVA 19%, regularizarea o fac cu 24%, va rog si baza legala(art 134 alin 5 din Codul Fiscal?)
Multumesc!
Regularizarea tva se face numai in cazul declararii falimentului cf art 138:

Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă;

Cota de tva este de 19%, cota operatiunii de baza cf art 134^2

(9) În cazul evenimentelor menţionate la art. 138, taxa este exigibilă la data la care intervine oricare dintre evenimente, iar regimul de impozitare, cotele aplicabile şi cursul de schimb valutar sunt aceleași ca şi ale operațiunii de bază care a generat aceste evenimente.

Multumesc mult,
O zi buna va doresc!