Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Drepturile omului
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Drepturile omului

Buna ziua, as dori sa stiu unde ciu sa ma adresez pentru a sesiza incalcarea drepturilor omului. Multumesc
Intrebarea e cam prea sumar prezentata. Va rog sa detaliati. In principiu puteti sa mergeti in justitie, apoi dupa parcurgerea tuturor fazelor nationale, mai puteti incerca la cedo.
RodicaVolmer a scris:

Buna ziua, as dori sa stiu unde ciu sa ma adresez pentru a sesiza incalcarea drepturilor omului. Multumesc

In primul rand va puteti adresa instantelor din tara si apoi dacă consideraţi că statul a violat în detrimentul dumneavoastră direct şi personal vreunul dintre drepturile fundamentale prevăzute de Convenţia Europeana a Drepturilor Omului vă puteţi plânge Curţii Europene a Drepturilor Omului.