Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Anexa14 Legea nr.76/2002
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Anexa14 Legea nr.76/2002

Am fost angajat la Distrigaz Sud Retele SRLi,regionala Galati,filiala Buzau pina in data de 27.06. 2008, data la care am incetat CIM.Am vrut sa depun dosarul pentru a primi indemnizatie e somaj . Cei de la AJOFM,au cerut o serie de documente printre care si anexa nr.14-date privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pentru somaj.M-am adresat la serviciul Resurse Umane,filiala Buzau,cea care a operat incetarea CIM si cea care mi-a eliberat carnetul de munca, pt completarea acestei anexe.Responsabilul acestui resort nu a putut sa imi dea un raspuns concret.
Va rog daca este cineva in masura sa ma ajute.
Va multumesc.
Va recomand a va adresa in scris institutiei la care ati fost angajat,cu aceasta solicitare, mentionand in scris pentru ce o solicitati,respectiv sa o inregistrati la secretariatul institutiei, cu luarea si pastrarea nr. de inregistrare. In uma acesteia serviciul de contabilitate va poate emite o adresa prin care sa mentioneze plata asigurarilor pentru somaj.
Am si eu o nelamurire, poate reusiti sa ma ajutati.
Am fost angajata la o Fundatie, intrand in somaj am solicitat sa mi se intocmeasca anexa 14 Legea nr. 76/2002. Din aceasta reiese ca primele 7 luni s-au achitat darile lunare catre cei de la AJOFM, iar pe ultimele 5 luni nu s-au facut viramentele catre somaj. Cerand lamuriri de la locul de munca mi s-a explicat ca fundatiile nu sunt obligati sa plateasca contributiile lunar si ca o pot face la 6 luni.
Este adevarat acest lucru s ce4 as putea sa le explic celor de la AJOFM care nu pricep acest lucru?
Va multumesc.