Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LEASING FINANCIAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LEASING FINANCIAR

Care sunt inregistrarile contabile care se fac la inchiderea unui contract de leasing financiar pentru o masina? Multumesc anticipat pentru raspuns.
- monografie leasing financiar
la locator - finantator
Cumpararea bunului de la furnizor
% = 404
Predarea bunului catre utilizator
2675 = 213 - predarea efectiva a bunului
2676 = 472 - inregistrarea dobinzii aferente contractului
Facturarea ratelor de leasing
4111 = %
706 - cota parte din valoarea bunului
2676 - cota parte din dobinda
4427 - TVA aferent operatiunii
Concomitent se inregistreaza la venituri dobinda aferenta operatiunii
472 = 766 - cu valoarea din contul 2676
Cota parte din valoarea de intrare a bunului ca o cheltuiala de exploatare si diminuarea creantei
6583 = 2675 - cu valoarea din contul 706
La locatar - utilizator
Primirea bunului
213 = 167 - cu valoarea integrala a bunului
471 = 1687 - cu valoarea dobinzii din contract - conform ultimelor reglementari in materie, nu se mai face aceasta inregistrare, urmand ca dobinzile sa fie inregistrate pe masura facturarii lor
Reducerea valorii datorate prin inregistrarea platii avansului
167 = 404
Inregistrarea amortizarii
6811 = 2813
Primirea facturii ce contine rata lunara
% = 404
167 in anumite situatii in aceasta suma este cuprinsa si asigurarea
666 dobanda lunara
613 daca asigurarea nu este cuprinsa in contul 167
4426 TVA aferent operatiunii
La sfirsitul contractului
% = 404
167 transferul dreptului de proprietate la valoarea reziduala