Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Leasing financiar -Inregistrari contabile - este ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Leasing financiar -Inregistrari contabile - este corect?

Am urmatoarea situatie:
- In luna februarie 2008, o firma a achizitionat un camion in leasing financiar. In luna septembrie, patronul s-a hotarat sa il cumpere de la societatea de leasing. Societatea de leasing a facut factura definitiva pe camion. Achizitie intracomunitara.Valoare=45.000 EUR
Ma intereseaza sa stiu daca urmatoarele sunt corecte (nu am mai avut de a face cu asa ceva) :
- Valoare camion pe contractul de leasing = 80.000 EUR
- Rata lunara = 2000 EUR
- Plata rate leasing februarie-august = 2000x 7 = 14000
Sold cont 167 = 66.000 E
Sold cont 2133 = 80.000 E
La primirea facturii de achizitie camion-inregistrari contabile:

2133 - 404 = 45.000 EUR

2133 - 167 = -66.000 eur

- sold ct. 167 = 0
- sold ct. 2133 = 59000 eur.

Intrebare: Sunt corecte aceste inregistrari, avand in vedere ca valoarea mijlocului fix se diminueaza si camionul a fost amortizat 6 luni la valoarea de 80.000 eur? Sau este corect soldul rezultat?

Va rog sa ma ajutati, nu am mai avut astfel de cazuri.
Multumesc
Camionul nu poate fi amortizat in 6 luni.

Primirea bunului

213 = 167 - cu valoarea integrala a bunului
471 = 1687 - cu valoarea dobinzii din contract - conform ultimelor reglementari in materie,
aceasta inregistrare nu mai este obligatorie, urmaind ca dobinzile sa fie inregistrate
pe masura facturarii lor

Reducerea valorii datorate prin inregistrarea platii avansului

167 = 404

Inregistrarea amortizarii

6811 = 2813

Primirea facturii ce contine rata lunara

% = 404
167 in anumite situatii in aceasta suma este cuprinsa si asigurarea
1687 numai daca optati pentru inregistrarea 471 = 1687
666 daca nu faceti optiunea de mai sus
613 daca asigurarea nu este cuprinsa in contul 167
4426 TVA aferent operatiunii

Daca optati pentru varianta 471 = 1687 la sosirea facturii

666 = 471 - preluarea dobinzii pe cheltuieli

La sfirsitul contractului

% = 404
167 transferul dreptului de proprietate la valoarea reziduala
Deci era vorba despre cota de amortizare la valoarea de achizitie de 80.000 eur. 80.000:48 luni = 1666.67x6 luni = 10.000 eur.
Valoare ramasa 70.000 eur
Eu intrebam daca sunt corecte inregistrarile contabile la sosirea facturii definitive si cumpararea masinii inainte de 12 luni cf. precizarilor din Codul fiscal . Pentru ca, prin aceste facturi nu mai are valoarea initiala din contract (adica 80.000), nici valoarea reziduala (nu scria pe factura asa ceva), ci valoarea de 45.000 eur pur si simplu, pe care - crede-ma - nu stiu de unde a scos-o. Si mi se pare ca mai trebuia sa mai existe un document in care sa se specifice transferul de proprietate. #-o
Inregistrarile contabile la leasing financiar "normal" le stiu, ca fac de vreo 10 ani aceeasi "miscare". Dar nu m-am intilnit cu situatii de genul "iau masina in leasing-ba nu! m-am razgandit dupa 6 luni...de fapt, voiam sa o cumpar...". Numai asa, sa ne dea de lucru noua contabililor de parca nu avem decat acest lucru de facut X-(
irina petcu, utilizator