Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transformarea postului din studii medii in studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transformarea postului din studii medii in studii superioare

buna ziua. va rog sa-mi rapundeti la urmatoarea intrebare:
un salariat dintr-o institutiue bugetara, incadrat pe studii medii, poate fi trecut pe un post cu studii superioare daca a absolvit o institutie de invatamant superior ( in conformitate culegea 284/2010)?
daca se poate va rog sa-mi spuneti care este procedura de transformare a postului, daca se mai acorda ceva la salariu si ce raspuns legal trebuie sa primeasca in urma unei cereri privind recunoasterea studiilor superioare.
va multumesc

1. este vorba de personal contractual - instructor gr.1 (scoala de arta)
2. profilul facultatii absolvite are legatura cu profilul postului
3. care este procedura legala dpdv al inpectorului RU si ce anume trebuie sa faca acesta

sa inteleg ca trebuie sustinut un examen pe un post vacant (la bugetari posturile vacante sunt blocate si nu este vorba de un post unic)?
dar daca nu exista un post vacant in statul de functii ?
cum se transforma postul din studii medii in studii superioare - fac precizarea ca institutia este subordonata unui consiliu judetean (trebuie aprobarea presedintelui CJ )?
adudu, utilizator
Se impun anumite completari:
1.Profilul facultatii absolvite are legatura cu profilul postului pe care il ocupati?
2.Sunteti functionar public sau personal contractual?
In principiu, nimeni si nimic nu poate ingradi dreptul la perfectionare si conform L284 si L285, postul ocupat se poate transforma in post de S cu modificarile aferente din fisa postului.
Cum?
Faceti dovada absolvirii facultatii la RU, impreuna cu o cerere adresata cond.unitatii prin care solicitati transformarea postului in post de S ca urmare a absolvirii inei institutii de nivel superior. De aici procedura se complica, in fc.de felul postului (FP sau PC), de cum va aveti cu seful, de cat de competent este Insp.de RU.
incadrat pe studii medii, poate fi trecut pe un post cu studii superioare daca a absolvit o institutie de invatamant superior ( in conformitate culegea 284/2010)?

Transformarea postului se face (sau ar trebui sa se faca) in interesul institutiei si nu al persoanei, numai daca se schimba natura postului si implicit cerintele postului: nivel studii, atributii, responsabilitati.
Puteti concura pe un post vacant pentru care cerintele de studii sunt cele superioare.
Dreptul la perfectionare nu va este ingradit dar asta nu obliga angajatorul sa infiinteze sau sa transforme posturi "peste noapte".
Statului trebuie sa-i "vina mintea la cap" si sa fie responsabil in organizarea si functionarea institutiilor, mai grijuliu cu banii contribuabililor si mai putin populist.

ContSters42179, utilizator
adudu a scris:

buna ziua. va rog sa-mi rapundeti la urmatoarea intrebare:
un salariat dintr-o institutiue bugetara, incadrat pe studii medii, poate fi trecut pe un post cu studii superioare daca a absolvit o institutie de invatamant superior ( in conformitate culegea 284/2010)?
daca se poate va rog sa-mi spuneti care este procedura de transformare a postului, daca se mai acorda ceva la salariu si ce raspuns legal trebuie sa primeasca in urma unei cereri privind recunoasterea studiilor superioare.
va multumesc

1. este vorba de personal contractual - instructor gr.1 (scoala de arta)
2. profilul facultatii absolvite are legatura cu profilul postului
3. care este procedura legala dpdv al inpectorului RU si ce anume trebuie sa faca acesta

sa inteleg ca trebuie sustinut un examen pe un post vacant (la bugetari posturile vacante sunt blocate si nu este vorba de un post unic)?
dar daca nu exista un post vacant in statul de functii ?
cum se transforma postul din studii medii in studii superioare - fac precizarea ca institutia este subordonata unui consiliu judetean (trebuie aprobarea presedintelui CJ )?

Functia apartine categoriei personal didactic auxiliar.
Legea 63/2011,care reglementeaza salarizarea in invatamant in anul 2011,prevede ca:
"Promovarea personalului didactic auxiliar pe functii, grade sau trepte profesionale se face potrivit reglementarilor legale in vigoare aplicabile personalului angajat cu contract de munca, respectiv potrivit dispozitiilor art. 26 din Legea-cadru nr. 284/2010 si ale art. 4 din anexa nr. I cap. II lit. L din Legea-cadru nr. 284/2010."
Studiati actul normativ indicat si in plus si Statutul personalului didactic.