Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi banesti persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi banesti persoane cu handicap

Ce drepturi banesti are o persoana cu grad de handicap 2?
Are dreptul, in baza incadrarii in grad de handicap accentuat la :
- indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 166 lei;
- buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 68 lei.
Legea 448/2006 este legea ce promoveaza drepturile si protectia persoanelor cu handicap.
aly_yoana, utilizator
Aceste indemnizatii se platesc din bugetul local sau vin de la bugetul de stat?
Va multumesc.
Bugetul local. Indemnizatia si bugetul complementar:234 lei
Care bugetul local? Pe cupoane scrie DGASPC.. Aceste indemnizatii se platesc din bugetul statului