Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social pentru urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social pentru urmas

Unchiul meu a decedat acum jumatate de an si copilul lui in varsta de 8 ani a ramas in grija matusii mele (sora lui) prin ordin judecatoresc. Copilului ii plateste mama naturala o pensie alimentara de 135 de lei. Unchiul meu beneficia de ajutor social. Copilul lui ar beneficia de o pensie de urmas sau ajutor social in continuare? Unchiul meu nu era pensionar,avea 40 de ani...primea ajutor social
mariacristina, utilizator
persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii?