Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte zilieri

Buna ziua,

Daca o societatea are mai multe puncte de lucru, unde se vor pastra contractele de zilier ? La sediul social sau la punctele de lucru ? S-au achizitionat registre de evidenta a zilierilor si ptr. acele puncte de lucru.... e suficient daca se trimite la inceputul lunii copii dupa paginile completate ale registrului ( in conformitate cu originalul ) ? Sau e nevoie si de contracte, fizic ? Stiu ca acele copii se depun la ITM pana in data de 5 ale fiecarei luni....dar e ok sa fie folosite si in contabilitate ptr. scaderea cheltuielii respective ?
Multumesc frumos.
1. Art.3 din Legea nr.52/2011 prevede ca, raportul dintre zilier si beneficiar se stabileste fara incheierea unui contract de munca.

2. Beneficiarul va inainta lunar, pana cel tarziu la data de 5 a fiecarei luni, catre inspectoratul teritorial de munca unde isi are sediul un extras al Registrului de evidenta a zilierilor continand inregistrarile din luna precedenta.... art.7 alin.2 din Legea nr.52/2011.

3. Dovada platii remuneratiei zilnice se face prin semnatura zilierului in Registrul de evidenta a zilierilor. Asadar, pe baza acestuia se pot face operatiuni in contabilitate.
"1. Art.3 din Legea nr.52/2011 prevede ca, raportul dintre zilier si beneficiar se stabileste fara incheierea unui contract de munca.

2. Beneficiarul va inainta lunar, pana cel tarziu la data de 5 a fiecarei luni, catre inspectoratul teritorial de munca unde isi are sediul un extras al Registrului de evidenta a zilierilor continand inregistrarile din luna precedenta.... art.7 alin.2 din Legea nr.52/2011."

Ok, astea le stiam....am citit si eu legea in cauza.
Ideea e ca, desi nu se incheie un contract de munca, in codul muncii tiparit ( valabil din mai 2011 ) exista un model de contract de zilier, denumit mai exact " Conventie civila de prestari servicii pentru zilieri – sezonieri, potrivit prevederilor din legea zilierilor – Legea 52/2011". Din acest motiv ma interesa daca intre beneficiar si zilier se incheie un act scris ( cum era in cazul conventiilor civile ) sau nu....in afara de registrul de evidenta.

1. Codul muncii nu prevede nimic in legatura cu conventiile civile de prestari servicii, el se ocupa numai de contractele individuale de munca.
2. Cine a tiparit asa ceva sa va explice despre ce este vorba.
3. Conform Legii 52/2011 intre angajator si zilier nu se incheie un contract, se utilizeaza numai acel Registru de evidenta.
Danyella_tm a scris:

....
Ideea e ca, desi nu se incheie un contract de munca, in codul muncii tiparit ( valabil din mai 2011 ) exista un model de contract de zilier, denumit mai exact " Conventie civila de prestari servicii pentru zilieri – sezonieri, potrivit prevederilor din legea zilierilor – Legea 52/2011". Din acest motiv ma interesa daca intre beneficiar si zilier se incheie un act scris ( cum era in cazul conventiilor civile ) sau nu....in afara de registrul de evidenta.

In Codul Muncii acel tiparit la care va referiti ar trebuie sa expuna si temeiul de drept al ncheierii unei astfel de conventii ... din cate ati citi in Legea nr.52/2011 nu exista nicio prevedere referitoare la incheierea unui act intre beneficiar si zilier ... cine va incheia un asemenea act la care v-ati referit, ar trebui sa stie ca acela este supus dispozitiilor Codului Civil si platii contributiilor catre bugetul de stat, potrivit Codului fiscal.