Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... registrul zilierilor ;
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

registrul zilierilor ;

În ceea ce privește obligațiile unui angajator, este util de
știut că acesta trebuie să întocmească zilnic un registru în
care să înscrie, în ordine cronologică, zilierii folosiți. Excepție fac perioadele în care nu se folosesc zilieri.
De asemenea, angajatorii sunt obligați să înainteze lunar, către inspectoratul de muncă (ITM), un extras al Registrului de evidență a zilierilor, mai prevede Legea nr. 52/2011:
„Beneficiarul va înainta lunar, până cel târziu la data de 5 a fiecărei luni, către inspectoratul teritorial de muncă unde își are sediul, un extras al Registrului de evidență a zilierilor conținând înregistrările din luna precedentă. Transmiterea extrasului se poate face și pe suport electronic, după caz”.
Intrebarea mea este : in perioadele in care nu se folosesc zilieri, deci nu se intocmeste registrul zilierilor , trebguie depusa situatia la ITM , pe zero ?
Pentru continuitatea evidentei centralizate, se trimite lunar situatia la zi din registru la ITM chiar daca nu ati avut inregistrari noi.
Daca nu sunt folositi zilieri intr-o anumita perioada de timp , atunci nu se depune nicio situatie la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Subscriu opiniei d-lui Cornel, in primul rand pentru ca nu exista o prevedere legala contrara si in al doilea rand pentru ca are si logica: Registrele au regim special si nu se pune problema contrafacerii ulterioare a evidentelor.
Multumesc !
se pare ca, nefiind clar specificat in lege, acest aspect, apare fenomenul de "interpretare dupa bunul plac", cum au obiceiul majoritate organelor statului care vin in control.
vicpopescu6967, utilizator