Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTRODUCERE IN CONTRACT DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTRODUCERE IN CONTRACT DE MUNCA

Conform carui articol din codul muncii pot sa concediez angajati pe motivul neprezentarii la munca 3 zile si cum il introduc in contractul de munca ca la 3 nemotivate sa i pot concedia.
trebuie sa aveti un regulament de ordine interioara, acolo trebuie prevazuta aceasta clauza si apoi conform "a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;", acestei prevederi puteti sa il concediati.

cum pot sa fac un regulament de ordine int. in cazul in care nu exista.ce trebuie sa contina acest regulament?
gica1 a scris:

cum pot sa fac un regulament de ordine int. in cazul in care nu exista.ce trebuie sa contina acest regulament?

Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz, si va contine:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Prevederile R.I. se va aduce la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului si se va afisa la sediul acestuia.