Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... \" Obligarea \" la plata sumei stabilita de instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

" Obligarea " la plata sumei stabilita de instanta

Ce se poate face daca tatal unor copiii minori a fost obligat prin hotararea judecatoreasca sa achite 1/4 din venituri pentru fiecare copil dar acesta nu isi indeplineste aceasta obligatie; mama fiind in imposibilitatea de a dovedi veniturile exacte ale acestuia deoarece este plecat in Olanda ? Aceasta suma stabilita de instanta se achita lunar ? Daca tatal nu a avut venituri se achita 1/4 din 670 de lei ? Singurul " bun " al tatalui din tara il reprezinta 1 / 2 din casa deoarece nu s-a facut partajul iar mama locuieste in casa respectiva cu cei 2 copiii.
Tatal nu pute fi obligat sa achite 1/4 din venituri pentru fiecare copil, deoarece, cand intretinerea este datorata pentru trei sau mai multi copii, suma datorata nu poate depasi 1/2 din venituri, indiferent de numarul copiilor.
Daca tatal nu a avut venituri se achita asa cum scrie in hotarare. In schimb mama trebuia sa faca cerere de stabilire a pensie raportat la salariul minim pe economie. In cazul in care cel obligat la plata nu are venituri, iar in hotarare nu este precizat acest aspect,procentul stabilit nu se raporteaza automat la minimul pe economie.
In cazul in care cel obligat la plata nu are venituri, iar in hotarare nu este precizat acest aspect,procentul stabilit nu se raporteaza automat la minimul pe economie.

Si ce se intampla ij cazul asta?...Se deschide un nou proces ptr a se mentiona faptul ca cel obligat la plata nu are venituri?

va multumesc!