Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate pentru locuinta la mansarda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate pentru locuinta la mansarda

Buna ziua!
Sunt interesata de achizitia unei locuinte prin programul Prima Casa4. Recent am gasit un apartament de 2 camere construit la mansarda unui bloc, care mi-a starnit interesul (suprafata mare, pret bun). Stiu ca aceste locuinte sunt controversate atat dpdv al calitatii constructiei, cat si dpdv juridic, respectiv in ceea ce priveste dreptul de proprietate. Din extrasul CF rezulta ca firma care a realizat constructia detine acest drept cu titlu de drept de donatie asupra terasei blocului, statul roman detine drept de proprietate asupra tereneului, iar la sectiunea <inscrieri privitoare la sarcini> se specifica ca firma detine drept de folosinta pe durata existentei constructiei asupra terenului.
As vrea sa stiu daca in urma achizitiei acestui apartament eu devin proprietar asupra spatiului cu acte in regula? Daca voi detine drept de proprietate sau doar drept de folosinta? Si daca in viitor pot aparea alte probleme juridice - de ex. un locatar sa se intoarca impotriva actului de donatie asupra terasei blocului?
Va multumesc!
Constructorul ar trebui sa detina autorizatie de construire pentru apartamentele de la mansarda si aceasta ii confera drept de proprietate asupra acestora.
Terenul aferent, indiferent in ce bloc ati cumpara apartament apartine statului sau unitatii administrativ teritoriale si va revine o cota parte in folosinta.
Nu cred ca pot exista probleme cu vecinii ... in majoritatea cazurilor in schimbul acceptului locatarilor pentru mansardare s-au efectuat investitii care erau in sarcina acestora.