Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma nou infiintata si vectorul fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma nou infiintata si vectorul fiscal

O firma nou infiintata la Reg. Comertului,in iulie 2011,este obligata sa se inregistreze si la fisc,la vectorul fiscal, din momentul infiintarii la Reg.Com.,chiar daca hotaraste sa nu dea drumul firmei pana anul viitor ? sau se poate sa nu o inregistreze la fisc (decl.010) pana in momentul in care incepe activitatea (an 2012),chiar daca soc.apare inregistrata la Reg.Comertului ?
Da. Depuneti vectorul fiscal pentru impozitul pe profit si tva (daca sunteti platitoare de tva) iar cand veti angaja salariati, mai depuneti inca o data declaratia 010 pentru contributii sociale si impozit pe salariu. De asemenea depuneti declaratiile 100 (pentru impozitul pe profit cu zero) si 300 (pentru tva) la termenele lor (la trimestru) si declaratia 394 (daca ati avut ceva facturi intrate).
george-neagu, moderator
Multumesc frumos.Am inteles de la d-voastra.ca este obligatorie inregistrarea la vector chiar daca firma nu va functiona deocamdata,ce putin o jumatate de an.