Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea primirii in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea primirii in spatiu

Buna ziua.Nu stiu cat ma puteti ajuta cu un raspuns dar incerc,cred totusi ca pe acest forum am sansele cele mai mari sa primesc raspuns.
Am primit o persoana in spatiu acum 10 ani.Intre timp am divortat dar locuinta este inca in proprietate comuna cu fosta sotie (nu s-a vandut acum pe timp de criza).Persoana respectiva nu a locuit de fapt niciodata si nici acum nu locuieste,dar a venit timpul sa isi schimbe buletinul deoarece expira.Intrebarea mea e cum pot impiedica aceasta persoana sa isi reinoiasca buletinul daca fosta sotie are de fapt la ea contractul de vanzare-cumparare a locuintei pe care suntem trecuti amandoi ca proprietari?E foarte posibil ca ea sa fie de acord si sa ajute respectiva persoana,mai ales ca ea nu mai locuieste in aceasta locuinta.Unde ar trebui sa ma adresez,la SPCLEP sau la politie?De ce am nevoie acolo?Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

Fiind vorba despre un bun comun , ACUM dupa 10 ani este mai complicat, cu toate ca dupa divort sau concomitent cu divortul ar fi trebuit sa faceti si partajul , evitand astfel de situatii.
La completarea formularului de la Politie persoana respectiva TREBUIE sa indice adresa unde locuieste efectiv si acordul proprietarului de luare in spatiu.
Acum este momentul ca dvs sa nu acceptati "luarea in spatiu" !!!

...deoarece sunteti - inca - coproprietar si este necesar acordul ambilor.