Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa club = taxa discoteca ? care este diferenta?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa club = taxa discoteca ? care este diferenta?

De curand am deschis un club de noapte dupa urmatoarele reguli :
-se deschide doar sambata
-accesul persoanelor sub 18 ani este interzis
-capacitate aproximativ 400 mp
-exista o scena unde danseaza animatoare (nu se face spriptease)
-intrarea este pe baza de tiket de consumatie minima (30 ron) Clientul se duce la bar si plateste cu tiketul consumatie de 30 ron. Taxarea se face la intrare.

Primaria din localitate vrea sa ma impoziteze conform legii discotecilor si viodetecilor ceea ce este foarte mult .

ESTE CORECT ASA CEVA. ? UN CLUB ESTE SOCOTIT DISCOTECA?

A A A
ART. 275 Reguli speciale pentru videoteci si discoteci
din Codul Fiscal/TITLUL. IX Impozite si taxe locale/CAP. VII Impozitul pe spectacole comentarii(6) |

(1) In cazul unei manifestari artistice sau al unei activitati distractive care are loc intr-o videoteca sau discoteca, impozitul pe spectacole se calculeaza pe baza suprafetei incintei prevazute in prezentul articol.
(2) Impozitul pe spectacole se stabileste pentru fiecare zi de manifestare artistica sau de activitate distractiva, prin inmultirea numarului de metri patrati ai suprafetei incintei videotecii sau discotecii cu suma stabilita de consiliul local, astfel:
a) in cazul videotecilor, suma este de pana la AC15-1 1* lei AC15-1 AC15-1 2 lei AC15-1;
b) in cazul discotecilor, suma este de pana la AC15-1 2* lei AC15-1 AC15-1 3 lei AC15-1.
(3) Impozitul pe spectacole se ajusteaza prin inmultirea sumei stabilite, potrivit alin. (2), cu coeficientul de corectie corespunzator, precizat in tabelul urmator:

Rangul localitaţii

Coeficient de corecţie

8,00

I

5,00

II

4,00

III

3,00

IV

1,10

V

1,00

(4) Persoanele care datoreaza impozitul pe spectacole stabilit in conformitate cu prezentul articol au obligatia de a depune o declaratie la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale privind spectacolele programate pe durata unei luni calendaristice. Declaratia se depune pana la data de 15, inclusiv, a lunii precedente celei in care sunt programate spectacolele respective.
CORNEKUS, utilizator
Accesați pagina de web al Primăriei de care aparțineți și vedeți HCL prin care s-au stabilit taxele și impozitele locale și veți vedea care este diferența dintre ele, sau citiți Codul fiscal al României.