Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce este cesiunea, se poate revoca?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce este cesiunea, se poate revoca?

O firma vrea sa cesioneze drepturile asupra unor terenuri pentru care are antecontracte de vanzare cumparare.

Nu imi e clar ce inseamna cesiunea si cand se poate face. E un fel de vanzare, se pot plati mai putine taxe?

Dreptul dat de un act cesionat se poate revoca?
Cesiunea de creanta este o conventie prin care un creditor transmite o creanta a sa unei alte person, cu titlu oneros sau gratuit.
Deci este un contract, care tb sa indeplineasca unele formalitati. Notificarea facuta de cedent, cel care instraineaza drepturile, sau de cesionar cel care ke cumpara, debitorului pt a I se face cuniscut schimbarea creditorului sau accept area debitorului, iar daca aceste contract au fost notate la cf tb si acolo Tb communicate. Fiind contract nu se poate revoca. Este supus rezolutiunii.
ContSters141818, utilizator
Inteleg ca o cesiune nu se poate revoca atata timp cat pentru bunul cesionat nu exista alte pretentii. Aceste cesionari se inscriu undeva? Adica daca vreau sa cumpar prin cesiune niste antecontracte ale unei firme pot verifica undeva daca nu cumva au fost deja cesionate?

Ma gandesc si la situatia cand deva exista creditori ai firmei pentru care antecontractele sun gajate - adica reprezinta garantii pentru contracte deja existente. As putea sa ma asigur cumva cesionarea antecontractelor pe care vreau sa le cumpar nu sunt poate fi atacata ulterior?
Fiind vorba de bunuri imobile aceste cesiuni se inscriu in cf, daca erau bunuri mobile in arhiva de Garantii reale mobiliare. Cedentul are obligatia de garantie raspunzand fata de cesionar de existent actual si valabila a creantei sale.
ContSters141818, utilizator