Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inspector resure umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inspector resure umane

Stie cineva , ca orice societate este obligata sa aibe IRU sau poate sa incheie un contract de prestari servicii cu o persoana care are calificarea IRU? sau e de ajuns doar imputernicirea persoanei respective ,care are IRU,sa opereze in revisal?

Nu este obligatoriu ca persoana care completeaza revisalul sa aiba cursul iru...
HG 500/2011 art 2 alin
(5) Completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.
(6) Angajatorii pot contracta serviciul de completare si transmitere a registrului prin incheierea, cu respectarea dispozitiilor art. 20 alin. (5) din Legea nr. 677/2001 ...
tibio, utilizator
molly27 a scris:

Stie cineva , ca orice societate este obligata sa aibe IRU sau poate sa incheie un contract de prestari servicii cu o persoana care are calificarea IRU? sau e de ajuns doar imputernicirea persoanei respective ,care are IRU,sa opereze in revisal?

1. Un angajator nu are obligatia de a angaja I.R.U. pentru a completa si transmite REVISAL-ul.

2. Potrivit HG nr.500/2011, angajatorul poate desemna orice persoana angajata in cadrul societatii respective - fara a exista conditia unei calificari speciale - sau poate externaliza serviciul de completare si transmitere a REVISAL-ului.