Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... provocarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

provocarea

riposta la actul de provocare trebuie sa fie savarsita numai cu intentie sau poate fi savarsita si din culpa, preterintentie?
Riposta trebuie să aibă loc , sub aspect subiectiv, doar sub forma intenţiei.Culpa este exclusă , ca şi praeterintenţia.
Cum anume se poate riposta din culpa la o provocare, daca imi permiteti sa intreb?
Deci trebuie sa fie cu intentie, cat despre praeterintentie, mai bine expuneti o speta si putem discuta mai detaliat.