Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni din culpa

buna ziua!
va rog frumos sa imi spuneti care infractiuni sunt considerate din culpa?
va multumesc!
O fapta este savarsita din culpa atunci cand infractorul prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce sau nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa il prevada. Culpa este de doua feluri: culpa cu prevedere sau cu usurinta si culpa simpla sau neglijenta...ex. "uciderea din culpa", "vatamarea corporala din culpa"!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Ar fi indicat sa precizati dvs. despre ce fapta ar fi vorba deoarece aceste fapte sunt multe...
Culpa reprezinta doar o forma de vinovatie cu care se savarseste infractiunea. Incadrarile se fac pt fiecare speta in parte deoarece de multe ori delimitarea este fina intre culpa, praeterintentie sau intentie indirecta.