Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 COD CAEN CORECT
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

COD CAEN CORECT

Va rog un raspuns legat de cod caen corect, respectiv codul declarat ca principal este 4711-Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun.
Activitatea pe care vreau sa o desfasor este de vanzare cu amanuntul de produse din carne si lactate, uleiuri alimentare, paste fainoase, sosuri, dulciuri, toate import italia (le achizitionez direct din italia)
mai am nevoie si de alt cod pt activitatea de achizitii intarcomunitare(import)?
codul 4711 e corect sau ar trebui un cod din grupa 472 Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si al produselor din tutun, in magazine specializate, eventual 4729

multumesc
Eu as adauga:

4722 Comerţ cu amănuntul al cărnii şi al produselor din carne, în magazine specializate
si
4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
4729 include :
-vanzarea cu amanuntul de produse lactate si oua
-vanzarea cu amanuntul de alte produse alimentare n.c.a.