Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Posturi vacante functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Posturi vacante functionari publici

In iulie 2009, am fost transferata de pe un post de executie pe un post vacant de conducere, in cadrul aceleiasi institutii, intocmindu-se decizie de numire pe post ,, inputernicit pt. executarea functiei de sef birou pana la organizarea concursului", intocmindu-se fisa postului cu atributiunile sef birou.
In iunie 2011, s-a emis o alta decizie prin care am fost promovata in functia de sef birou, pe o perioada de maxim 6 luni incepand cu data de 15 iunie 2011. Decizia s-a emis in baza aprobarii date de Agentia Functionarilor Publici.
In luna iulie 2011, in urma desfiintari unor administratii financiare, postul ocupat conform deciziei , a fost pus la dispozitia functionarilor din administratiile desfiintate.
Directorul, administratiei desfiintate, a solicitat ocuparea acestui post emitandu-se si o decizie de ocupare a acestui post , eu nefiind anuntata.
Acest post este vacant, poate fi ocupat fara examen, aveam dreptul sa particip si eu la examen?
Am posibilitatea de a ataca in justitie aceasta decizie?
In iulie 2009, am fost transferata de pe un post de executie pe un post vacant de conducere, in cadrul aceleiasi institutii, intocmindu-se decizie de numire pe post ,, inputernicit pt. executarea functiei de sef birou pana la organizarea concursului", intocmindu-se fisa postului cu atributiunile sef birou.

Exerctarea temporara era pe o durata de maxim 6 luni, cum naiba sa emita decizie de numire pana la organizarea concursului?...#-o#-o

Directorul, administratiei desfiintate, a solicitat ocuparea acestui post emitandu-se si o decizie de ocupare a acestui post , eu nefiind anuntata.
Acest post este vacant, poate fi ocupat fara examen, aveam dreptul sa particip si eu la examen?

Daca postul a fost ocupat prin redistribuirea funtionarilor publici a caror posturi au fost desfiintate, dvs. nu aveati cum sa participati la "examen", pt. ca selectia era doar pentru acestia, fiind normal sa li se ofere posturile vacante ca alternativa inainte de a fi eliberati din functia publica...

Singura posibilitatea ca dvs. sa ocupati "definitiv" acel post era sa il ocupati prin concurs de recrutare sau prin examen de promovare intr-o functie publica de conducere.

Acum e prea tarziu, si nu vad de ce ati ataca decizia de redistribuire...#-o
Daca tot ati exercitat atributiile postului respectiv din 2009, de ce nu ati insistat sa fie scos la concurs, ca sa va stiti definitiv pe post (bineinteles daca erati admisa la concurs) ?...
o sa va intoarceti pe postul de executie pe care-l detineti pe drept. :)
Pot sa pun si eu o intrebare legat de aceste posturi vacante ale functionarilor publici in urma reorganizarii?
Sa o iau cu inceputul:
1.emit ordinul,
2.distribuie preavizele,
3.completezi optiunea pe ce post vrei sa concurezi si asta in cazul in care nu ti s-a desfiintat postul,
4.dupa completare afli ce posturi vacante sunt si ca de fapt tu concurezi pe vechiul tau post,
5 afli intr un tarziu si bibliografia ,chiar si cu 6 zile inainte de examen,
6.data examenului o afli cu 3 zile inainte
7.afli ba ca e testare profesionala ba ca e examen ...de nici tu nu mai stii ce legi sau hotarari se respecta...
8.vine ziua examinului (testare) unde sunt 200-300 intr-o sala ,unde strictetea e la ea acasa....hartia si pixul institutiei....telefoanele suna ,consultari ,lucrari la comun,,,,,
9.surpriza...toti iau examenul
10 vine interviul......alta strictete..o intrebare la 10 intervievati....
Ce e asta?Ce lege s-a respectat aici?Ce statutul functionarului public.....sau cariera functionarului public?
bianca92, utilizator
Draga bianca, din ce ai scris deduc ca "provenim" de la aceeasi grandioasa institutie publica.Numai ca pe mine ma deranjeaza extraordinar de mult marea nedreptate care s-a facut cu acest asa zis examen( au plecat oameni f.buni si competenti si au ramas incompetentii).