Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Consiliul de mediere privind promovarea mediierii si a ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Consiliul de mediere privind promovarea mediierii si a intereselor mediatorilor autorizati

Printre alte atributii Consiliul de mediere are si obligatia de a intreprinde activitatide promovare a medierii si aparare a intereselor mediatorilor autorizati.Considerati ca acesta a depus pana in prezent diligentele necesare in promovarea medierii?Se face el vinovat de faptul ca pana in prezent nu sa efectuat nici o mediere in cadru legal?
In conformitate cu HOTARÂRE Nr. 5 din 13 mai 2007 pentru aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a Consiliului de Mediere
În temeiul art.20 lit.m si al art. 71 alin.(1) si (3) din Legea nr. 192/2006 privind
medierea si organizarea profesiei de mediator
Sectiunea 2 Atributiile Consiliului de Mediere
Art.16 Atributii de organizare si functionare:
a) promoveaza activitatea de mediere, reprezinta interesele mediatorilor
autorizati si adopta strategii în acest sens;
b) vegheaza la asigurarea conditiilor corespunzatoare de desfasurare a activitatii
mediatorilor;
c) apara si promoveaza interesele mediatorilor;
d) hotaraste cu privire la accesul în profesie al cetatenilor straini ;
e) adopta hotarâri în toate problemele privind formarea initiala si continua a
mediatorilor;
f) organizeaza si editeaza publicatiile Consiliului;
g) accepta donatiile si legatele facute Consiliului;
h) alege si revoca presedintele si vicepresedintele Consiliului si membrii Comisiei
Permanente;
i) întocmeste si actualizeaza lista furnizorilor de formare a mediatorilor care au
obtinut autorizarea în conformitate cu cadrul legal existent in domeniul formarii
profesionale initiale si continue a adultilor;
j) autorizeaza mediatorii, în conditiile prevazute de Procedura de autorizare a
mediatorilor;
k) întocmeste si actualizeaza tabloul mediatorilor autorizati;
l) avizeaza si tine evidenta formelor de exercitare a profesiei de mediator;
m) primeste înstiintarile depuse în scris si tine evidenta cetatenilor straini care
desfasoara cu caracter ocazional activitate ca mediator pe teritoriul României;
n) ia masuri pentru aplicarea in practica a dispozitiilor art. 26 alin. (2) din Lege;
o) colaboreaza cu alte institutii publice pentru punerea în practica în mod unitar a
legislatiei în domeniul medierii, precum si pentru promovarea corecta a medierii si a
activitatii mediatorilor;
p) colaboreaza cu organizatii similare din strainatate pentru cresterea
permanenta a calitatii formarii mediatorilor si promovarea intereselor acestora;
q) adopta planul de activitati anuale, bugetul de venituri si cheltuieli si Raportul
de bilant financiar – contabil anual;
r) stabileste si actualizeaza cuantumul taxelor si amenzilor din care îsi acopera
cheltuielile de organizare si functionare conform art.21 lit.a, c, d si e din Lege;
s) organizeaza Conferinta Nationala anuala a mediatorilor pentru a promova
profesia de mediator si activitatea Consiliului;
t) stabileste natura si regimul documentelor si informatiilor referitoare la
activitatea Consiliului.
Art.17 Atributii de reglementare:
a) avizeaza modificarea standardului ocupational al mediatorului;
b) propune si avizeaza modificari ale standardelor ocupationale existente precum
si propuneri de noi standarde ocupationale care contin denumirea de mediator,
competente de mediator sau prevederi referitoare la mediere;
c) elaboreaza standardele de formare în domeniul medierii, pe baza celor mai
bune practici internationale în materie;
d) evalueaza periodic si actualizeaza standardele si programele de formare în
domeniul medierii;
e) elaboreaza si adopta Procedura de avizare a furnizorilor de formare în
domeniu medierii, programa cadru, standardul de formare a mediatorului si procedura
de evaluare periodica a furnizorilor de servicii de formare in domeniul medierii;
f) elaboreaza metodologia si adopta Procedura de avizare a programelor
postuniversitare de nivel master în domeniul medierii;
g) elaboreaza metodologia si adopta Procedura de autorizare a mediatorilor, în
conditiile legii;
h) stabileste conditiile în care se poate face publicitate profesiei care sunt
adoptate prin Hotarâre a Consiliului;
i) adopta Codul de etica si deontologie profesionala a mediatorilor, precum si
Normele de raspundere disciplinara a acestora;
j) face propuneri pentru completarea, modificarea sau, dupa caz, corelarea
legislatiei privind medierea;
k) adopta regulamentul privind organizarea si functionarea sa.
Art.18 Atributii de control:
a) exercita controlul asupra activitatii mediatorilor;
b) exercita controlul asupra activitatii si asupra deciziilor Comisiei Permanente a
Consiliului, Presedintelui si Vicepresedintelui;
c) avizeaza programele de formare profesionala a mediatorilor;
d) avizeaza programele postuniversitare de nivel master în domeniul medierii;
e) supravegheaza respectarea standardelor de formare în domeniul medierii;
f) ia masuri pentru respectarea prevederilor continute de Codul de etica si
deontologie profesionala a mediatorilor si aplica normele privind raspunderea
disciplinara a acestora;
g) primeste sesizarile în legatura cu savârsirea unei abateri dintre cele prevazute
la art. 38 din Lege
h) aplica sanctiunile stabilite de Comisia de disciplina.
Art.19 Consiliul îndeplineste orice alte atributii prevazute de Lege si de
Regulament.