Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

In urma divortului in care exista un minor si imobilul apartine sotului prin act de vinzare cumparare, dinaintea casatoriei, cum se face partajul?
daca nu aveti de partajat decat apartamentul care este dobandit de sotul dvs inainte de casatorie, atunci nu mai aveti ce partaje. Nu aveti nici un drept de proprietate asupra acestui imobil
ce partaj ?
imobilul este al sotului deoare-ce la dobandit inainte de casatorie iar bunurile dob inainte de casatorie nu fac obiectul bunurilor comune ale sotului
Puteti avea totusi un drept de creanta, respectiv puteti solicita jumatate sau mai mult din valoarea imbunatatirilor aduse acestui apartament in perioada casatoriei. Mai mult puteti solicita un drept de retentie pana cand sotul va plati acest drept de creanta. Puteti solicita si partajarea bunurilor mobile dobandite in timpul casatoriei. In ceea ce priveste copilul acesta nu are nici un drept asupra acestor bunuri. Dreptul sau se naste abia in momentul decesului tatalui. Rezolvarea problemei dvs. depinde de situatia concreta in care va aflati. Av. C.S.- cristinascripa@yahoo.com
poate avea un drept de creanta e adevarat pt imbunatatirile aduse imobilului atat in timpul casatoriei cat si dupa, dar in nici un caz printr-o actiune de partaj. Ii sta la dispozitie o actiune in pretentii, pt ca partajul priveste impartirea bunurilor comune, deci impart un bun (si specific cota de participare la acel bun) si nu un drept, cu atat mai mult un drept de creanta