Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau neplatitor TVA in comert?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau neplatitor TVA in comert?

Am preluat o firma care este neplatitoare de TVA si are activitate de comert. Adaosul practicat este intre 20-25%. Merita sa trec ca platitor de TVA (avand in vedere ca tot ce cumpar este cu TVA) sau nu (pt veniturile la care se aplica TVA de plata sunt mai mari decat cheltuielile purtatoare de TVA deductibil). Ce ma puteti sfatui, va rog.
Daca ramaneti neplatitor, firmele care sunt platitoare de TVA nu vor cumpara de la firma dvs. fiindca nu-si pot deduce TVA-ul. Dvs. hotarati.
Daca ajungeti la o cifra de afaceri de 35000 euro anual devineti platitor automat.
Decideti :

Neplatitor:
Cumperi marfa =100 lei
Tva =19 lei
Total cost marfa =119 lei

Adaos 10% =11.9 lei
Pret vanzare =130.9 lei

Platitor Tva

Cumperi marfa =100 lei
Tva =19 lei
Total cost marfa =100 lei

Adaos 10% =10 lei
Tva neexigibil =20.9 lei
Pret vanzare =130.9 lei

1.Neplatitor : Pret vanzare =130.9 Platitor=130.9
2.Neplatitor : Adaos =11.9 Platitor=10

Avantaje platitor :
Deducere Tva investitii (se poate recupera de la buget) , achizitii intracomunitare etc

Trebuie stiut ca Tva –ul il suporta consumatorul final si nu comerciantul .
In cazul neplatitorilor , Tva -ul este suportat pe costurile acestora.