avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau neplatitor TVA in comert?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau neplatitor TVA in comert?

Am preluat o firma care este neplatitoare de TVA si are activitate de comert. Adaosul practicat este intre 20-25%. Merita sa trec ca platitor de TVA (avand in vedere ca tot ce cumpar este cu TVA) sau nu (pt veniturile la care se aplica TVA de plata sunt mai mari decat cheltuielile purtatoare de TVA deductibil). Ce ma puteti sfatui, va rog.
Cel mai recent răspuns: GHEORGHE POPA , Consultant fiscal 11:41, 20 August 2008
Daca ramaneti neplatitor, firmele care sunt platitoare de TVA nu vor cumpara de la firma dvs. fiindca nu-si pot deduce TVA-ul. Dvs. hotarati.
Daca ajungeti la o cifra de afaceri de 35000 euro anual devineti platitor automat.
Decideti :

Neplatitor:
Cumperi marfa =100 lei
Tva =19 lei
Total cost marfa =119 lei

Adaos 10% =11.9 lei
Pret vanzare =130.9 lei

Platitor Tva

Cumperi marfa =100 lei
Tva =19 lei
Total cost marfa =100 lei

Adaos 10% =10 lei
Tva neexigibil =20.9 lei
Pret vanzare =130.9 lei

1.Neplatitor : Pret vanzare =130.9 Platitor=130.9
2.Neplatitor : Adaos =11.9 Platitor=10

Avantaje platitor :
Deducere Tva investitii (se poate recupera de la buget) , achizitii intracomunitare etc

Trebuie stiut ca Tva –ul il suporta consumatorul final si nu comerciantul .
In cazul neplatitorilor , Tva -ul este suportat pe costurile acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platesc sau nu tva? mirela07 mirela07 Buna seara.Va rog ajutati-ma sa inteleg un lucru. De curand mi-am infiintat o firma de distributie IT, la infiintare firma am declarat-o ca fiind neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Diferenta pfa platitor de tva / neplatitor de tva AlexPFA AlexPFA Buna, Mi-am facut PFA recent si la inregistrare am ales sa fiu neplatitor de TVA. Dar din pacate cred ca am facut o greseala. Sunt ... (vezi toată discuția)
Lamurire tva intracomunitar..? TRASNET TRASNET Am un SRL, sunt platitor de TVA, inscris in Romania. Achizitionez marfa pentru revanzare pe factura fara TVA de la firme platitoare de TVA din Ungaria. De ... (vezi toată discuția)