Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinerea permisului de conducere pt neoprirea la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinerea permisului de conducere pt neoprirea la semnalul agentului

Salutare tuturor,
Ieri seara conduceam dinspre Marriot pe Calea 13 septembrie spre Bd. Libertatii cu prietena langa mine. Era foarte liber, aveam 80-90 la ora si ajungand in varful pantei observ un echipaj de politie (dacia solenza) care supraveghea montarea parapetilor pt circuitul de curse. Am incetinit in dreptul lor la 50 la ora si am coborat restul pantei , iar in intersectie era verde si am virat stanga si apoi dreapta spre Unirii , cand ma trezesc cu un motociclist cu girofar care ma trage pe dreapta si ma pune sa ii dau toate actele si sa merg cu el la "colegul" care a incercat sa ma opreasca si eu nu as fi oprit.
Colegul sau era in partea dreapta a intersectiei calea 13sept / bd libertatii , undeva pe trecerea de pietoni , ascuns dupa niste munti de cauciucuri care trebuiesc pozitionate ca parapeti. Mentionez ca eu cand am intrat in intersectie nu aveam cum sa il vad pe dl politist care era dupa pneurile respective, iar in intersectie am virat stanga si m-am uitat incotro mergeam (adica in stanga nu spre dreapta - spate unde era el )
Cand am ajuns la el , ma intreaba de ce nu am oprit , ca el a facut cativa pasi pt ca m-au dat cei din varful pantei prin statie ca aveam "ceva viteza si folii fumurii" (omologate RAR.. tin sa completez).
In cele din urma imi da dovada pt 15 zile si imi retine permisul pt inca 30 zile, pt ca "nu am oprit la semnalul facut de agentul de politie". Pot contesta in termen de 15 zile la Judecatoria sector 5.
In PV l-am pus sa treaca la mentiuni : "Nu sunt de acord cu fapta constatata de agent. In intersectie m-am asigurat la stanga si am efectuat virajul. Am oprit apoi la semnalul agentului de pe motocicleta." Si am semnat dupa aceste randuri si apoi am semnat iar de 2 ori la "am luat la cunostinta" si "instiintare de plata".
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- trebuia sa nu semnez ?
- am facut poze cu intersectia si muntii de cauciucuri , imi pot ajuta ca probe?
- cum pot sa procedez sa contest / anulez PV? trebuie sa imi angajez avocat?
- platesc sau nu amenda 100ron in 48 ore ? (daca mi se respinge contestatia si nu am platit amenda , o sa platesc 200ron)
- dupa depunerea contestatiei pot solicita un certificat de grefa cu care sa imi ridic permisul de la politie?
- daca ma judec in cele 30 de zile in care ar trebui sa fie retinut permisul , beneficiez de o noua dovada? si daca se vor depasi cele 30 de zile si pierd contestatia, mi se returneaza automat permisul sau mi se dau inca 30 de zile de suspendare a permisului?
Multumesc anticipat, Dr. Adrian Muntean
Adrian1278, utilizator
- lipsa semnaturii va ajuta, dvs. nefiind de acord cu cele constatate de politist;
- pozele le puteti depune la dosar, in sustierea contestatiei;
- contestatia trebuie formulata in termen de 15 zile, puteti lua un model informativ de pe internet, in care sa relatati ce s-a intamplat si totodata, solicitand ca instanta sa dispuna anularea PB, exonerarea de la plata amenzii si a retinerii permisului de conducere. Acest tip de actiune nu impune prezenta obligatorie a unui avocat, daca aveti timp si pricepere sa va sustineti singur cauza, nimeni nu va va putea impiedica;
- daca contestati PV, nu mai platiti amenda, acceptand ca, in cazul in care plangerea va fi respinsa , sa platiti intreaga suma;
- certificatul de grefa se poate solicita in scris in acdeasi zi cand depuneti contestatia, doar sa asteptati sa fie inregistrata cererea initiala pe care o veti prezenta la politie si vi se va elibera permisul, in caz de pierdere a procesului, urmand a-l depune pentru cele 30 de zile ( acum nu stiu csre a practica in Bucuresti, daca se da doar dovada pe perioada litigiului, va interesati la fata locului).
Am inteles ca prin semnatura de pe PV confirm doar ca "am luat la cunostinta" acuzele care mi se aduc de catre agent si nu si faptul ca as fi de acord cu ce a scris el acolo.
De aceea la mentiuni l-am pus sa scrie "Nu sunt de acord cu fapta constatata de agent. In intersectie m-am asigurat la stanga si am efectuat virajul. Am oprit apoi la semnalul agentului de pe motocicleta."

Agentul era in partea dreapta a intersectiei calea 13sept / bd libertatii , undeva pe trecerea de pietoni dinspre G Cosbuc, ascuns dupa niste munti de cauciucuri care trebuiesc pozitionate ca parapeti. Mentionez ca eu cand am intrat in intersectie nu aveam cum sa il vad pe dl politist care era dupa pneurile respective, iar in intersectie am virat stanga si m-am uitat incotro mergeam (adica in stanga nu spre dreapta - spate unde era el )

Ce sanse imi dati pt reusita de a anula PV prin contestatie?
Adrian1278, utilizator
Adrian1278 a scris:

ntrebarile mele sunt urmatoarele:
- trebuia sa nu semnez ?
- am facut poze cu intersectia si muntii de cauciucuri , imi pot ajuta ca probe?
- cum pot sa procedez sa contest / anulez PV? trebuie sa imi angajez avocat?
- platesc sau nu amenda 100ron in 48 ore ? (daca mi se respinge contestatia si nu am platit amenda , o sa platesc 200ron)
- dupa depunerea contestatiei pot solicita un certificat de grefa cu care sa imi ridic permisul de la politie?
- daca ma judec in cele 30 de zile in care ar trebui sa fie retinut permisul , beneficiez de o noua dovada? si daca se vor depasi cele 30 de zile si pierd contestatia, mi se returneaza automat permisul sau mi se dau inca 30 de zile de suspendare a permisului?
Multumesc anticipat, Dr. Adrian Muntean

- Semnatura Dvs. reprezinta faptul ca ati primit procesul verbal si ati luat la cunostinta de continutul acestuia
- Ati procedat foarte bine facand poze la locul "faptei". Le puteti folosi in sustinerea contestatiei (daca o veti face)
- Este dreptul Dvs. de a contesta procesul verbal in termen de 15 zile . In sustinerea contestatiei veti prezenta fotografiile si declaratia prietenei Dvs. ce se afla in autoturism
- Dupa inregistrarea contestatiei puteti solicita un certificat de grefa pe baza caruia vi se restituie permisul pana la solutionarea contestatiei. In cazul in care contestatia este respinsa veti fi obligat sa depuneti permisul de conducere la politie si sa trageti pe dreapta 30 zile
- daca nu platiti amenda in 48 ore va trebui sa platiti amenda intreaga (este precizata in procesul verbal).Daca platiti amenda si vi se admite contestatia vi se restituie amenda. Asta daca este specificat in hotarare. De asemenea asta in teorie, in realitate nu am intalnit situatii in care s-a restituit amenda. Decizia este greu de luat.

Succes!!!

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto
cioan a scris:

Adrian1278 a scris:

ntrebarile mele sunt urmatoarele:
- trebuia sa nu semnez ?
- am facut poze cu intersectia si muntii de cauciucuri , imi pot ajuta ca probe?
- cum pot sa procedez sa contest / anulez PV? trebuie sa imi angajez avocat?
- platesc sau nu amenda 100ron in 48 ore ? (daca mi se respinge contestatia si nu am platit amenda , o sa platesc 200ron)
- dupa depunerea contestatiei pot solicita un certificat de grefa cu care sa imi ridic permisul de la politie?
- daca ma judec in cele 30 de zile in care ar trebui sa fie retinut permisul , beneficiez de o noua dovada? si daca se vor depasi cele 30 de zile si pierd contestatia, mi se returneaza automat permisul sau mi se dau inca 30 de zile de suspendare a permisului?
Multumesc anticipat, Dr. Adrian Muntean

- Semnatura Dvs. reprezinta faptul ca ati primit procesul verbal si ati luat la cunostinta de continutul acestuia
- Ati procedat foarte bine facand poze la locul "faptei". Le puteti folosi in sustinerea contestatiei (daca o veti face)
- Este dreptul Dvs. de a contesta procesul verbal in termen de 15 zile . In sustinerea contestatiei veti prezenta fotografiile si declaratia prietenei Dvs. ce se afla in autoturism
- Dupa inregistrarea contestatiei puteti solicita un certificat de grefa pe baza caruia vi se restituie permisul pana la solutionarea contestatiei. In cazul in care contestatia este respinsa veti fi obligat sa depuneti permisul de conducere la politie si sa trageti pe dreapta 30 zile
- daca nu platiti amenda in 48 ore va trebui sa platiti amenda intreaga (este precizata in procesul verbal).Daca platiti amenda si vi se admite contestatia vi se restituie amenda. Asta daca este specificat in hotarare. De asemenea asta in teorie, in realitate nu am intalnit situatii in care s-a restituit amenda. Decizia este greu de luat.

Succes!!!

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto

Prietena (martor ocular la eveniment) este dispusa sa dea o declaratie prin care sa evidentieze ca nu aveam cum sa il vad pe dl. agent , deoarece la intrare in intersectie pe coltul din dreapta (ocupand o parte din intersectie) erau depozitate o multime de cauciucuri (o movila cu inaltime de 2-3 metri si 10/10 metri lungime /latime (agentul era dincolo de ea)), iar eu ajuns in centrul intersectiei si efectuand virajul spre stanga , aveam atentia indreptata spre directia de mers si nu spre dreapta spate unde era agentul cu pricina.
Este corect formulat? Agentul poate spune ca a fluierat probabil .. eu insa nu am auzit (era si muzica in masina) .

Pe ce argumente sa imi bazez apararea?
Adrian1278 a scris:

cioan a scris:

Adrian1278 a scris:

Pe ce argumente sa imi bazez apararea?

Apararea Dvs. se bazeaza pe Regulamentul privind circulatia pe drumurile publice (HG 1391/2006) din care reproduc in intregime cateva articole:

Art. 88. -

(1) Semnalele poliţistului care dirijează circulaţia au următoarele semnificaţii:

a) braţul ridicat vertical semnifică "atenţie, oprire" pentru toţi participanţii la trafic care se apropie, cu excepţia conducătorilor de vehicule care nu ar mai putea opri în condiţii de siguranţă. Dacă semnalul este dat într-o intersecţie, aceasta nu impune oprirea conducătorilor de vehicule care se află deja angajaţi în traversare;

b) braţul sau braţele întinse orizontal semnifică "oprire" pentru toţi participanţii la trafic care, indiferent de sensul lor de mers, circulă din direcţia sau direcţiile intersectate de braţul sau braţele întinse. După ce a dat acest semnal, poliţistul poate coborî braţul sau braţele, poziţia sa însemnând, de asemenea, "oprire" pentru participanţii la trafic care vin din faţă ori din spate;

c) balansarea, pe timp de noapte, în plan vertical, a unui dispozitiv cu lumină roşie ori a bastonului fluorescent-reflectorizant semnifică "oprire" pentru participanţii la trafic spre care este îndreptat;

d) balansarea pe verticală a braţului, având palma orientată către sol, semnifică reducerea vitezei;

e) rotirea vioaie a braţului semnifică mărirea vitezei de deplasare a vehiculelor sau grăbirea traversării drumului de către pietoni.

(2) Poliţistul care dirijează circulaţia poate efectua semnal cu braţul ca vehiculul să avanseze, să depăşească, să treacă prin faţa ori prin spatele său, să îl ocolească prin partea sa stângă sau dreaptă, iar pietonii să traverseze drumul ori să se oprească.

(3) La efectuarea comenzilor prevăzute la alin. (1) şi (2), poliţistul poate folosi şi fluierul.

Art. 89. -

(1) Oprirea participanţilor la trafic este obligatorie şi la semnalele date de:

a) poliţiştii de frontieră;

b) îndrumătorii de circulaţie ai Ministerului Apărării;

c) agenţii de cale ferată, la trecerile la nivel;

d) personalul autorizat din zona lucrărilor pe drumurile publice;

e) membrii patrulelor şcolare de circulaţie, la trecerile pentru pietoni din apropierea unităţilor de învăţământ;

f) nevăzători, prin ridicarea bastonului alb, atunci când aceştia traversează strada.

(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a)-d) pot efectua şi următoarele semnale:

a) balansarea braţului în plan vertical, cu palma mâinii orientată către sol sau cu un mijloc de semnalizare, care semnifică reducerea vitezei;

b) rotirea vioaie a braţului, care semnifică mărirea vitezei de deplasare a vehiculelor, inclusiv grăbirea traversării drumului de către pietoni.

Art. 90.

Persoanele prevăzute la art. 88 alin. (1) şi la art. 89 alin. (1) lit. a)-e) care dirijează circulaţia trebuie să fie echipate şi plasate astfel încât să poată fi observate şi recunoscute cu uşurinţă de către participanţii la trafic.

Numai bine va doresc.

ing. dipl. Ioan Ciobanu
Ioan Ciobanu, Expert judiciar