Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate interpreta acest dispozitiv dintr-o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate interpreta acest dispozitiv dintr-o Sentinta investita cu Titlul Executoriu??

Prin S.C. nr.X s-a dispus
[,,] Atribuie reclamantei varianta nr.1 din raportul de expertiza ing.YZ. compus dintr-un imobil situat [...] cu urmatoarele vecinatati [..].
Plateste sulta paratului suma de 156.730,927 RON.
Are dreptul la bunuri in valoare de 156.730,927 RON.
Primeste bunuri in valoare de 156.730,927 RON.
[......],
Intrebarile sunt;
1).Cine are dreptul la bunuri in valoare de de 156.730,927 RON, reclamanta sau paratul ?
2).Cine trebuie sa primeasca bunuri in valoare de 156.730,927 RON, reclamanta sau paratul?:(
1. sulta nu este formata din bunuri ci dintr-o suma de bani. reclamantul plateste BANI piritului in valoarea precizata de instanta;
2.reclamanta are dreptul la bunuri deoarece in schimbul lor plateste sulta.
Multumesc de raspunsul promnt si la obiect.