avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notar...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notar...

Buna ziua,
Sunt doi mostenitori ai unui defunct.
Ei,trebuie sa depuna in termen de 6 luni,declaratia prin care mentioneaza ca accepta mostenirea.
Poate numai unul dintre mostenitori,sa depuna aceasta declaratie,in nume propriu,la un birou notarial (oricare) pentru a se incadra in termenul legal,fara stirea celuilalt mostenitor ?
Este valabila ulterior aceasta declaratie la dezbaterea succesiunii propriu-zise, in cazul in care se depaseste termenul de 6 luni ?
Este valabila chiar daca succesiunea se va dezbate la alt birou notarial ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 20:47, 4 August 2011
Da, declaratia este individuala si nu trebuie sa il informeze pe alt mostenitor.

Este valabil declaratia atata timp cat a fost facuta in termenul de prescriptie de 6 luni. Declaratia poate fi facuta la orice notar, care o va inregistra in Registrul special pentru declaratii.

Daca celalalt mostenitor nu accepta prin declaratie ori tacit mostenirea in termenul legal este declarat strain de succesiune.

De retinut ca daca prezumtivul mostenitor nu are cunostinta de decesul defunctului va fi repus in termen de instanta de la data aflarii decesului.
Declaratia trebuie sa fie conform modelelor de pe net ?
Se poate completa acasa,sau trebuie sa fie completata in fata notarului ? In cate exemplare se face ?
Sau,notarul va da un tipizat propriu ?
Va multumesc.

PS - Stie despre decesul defunctului,dar detine o functie intr-o primarie si vrea sa faca totul sa treaca cele 6 luni,pentru a beneficia singur de mostenire.
Va multumesc.
O seara buna.
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
gigelas, utilizator
In fata notarului, trebuie sa fie act autentic. Se pot folosi si modele de pe google dar sunt sigur ca are notarul modelele lui.
Am inteles. Depunerea acestei declaratii,se taxeaza cumva ? Ce taxa trebuie platita in acest caz ?
Va multumesc.
O seara buna.
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
gigelas, utilizator
Se plateste o taxa de timbru si onorariul notarului. Oricum nu poate fi mai mult de 30-60 de ron.

Alte discuții în legătură

Succesiune andreeapa andreeapa Hristos a Inviat! In urma decesului tatalui meu am inteles ca in termen de 6 luni trebuie sa accept succesiunea. Acest lucru am inteles ca se face printr-o ... (vezi toată discuția)
In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati impozite alexandru23 alexandru23 1) In cat timp de la deces se poate face mostenirea fara se plati impozitele? 2) Daca suntem intelesi unde este mai ieftin la notar sau la tribunal? 3) Ce ... (vezi toată discuția)
Mostenirea cristina_ilie cristina_ilie Mama mea a murit acum cateva luni si as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la cateva intrebari. Pentru a dezbate taxa de mostenire intre noi ... (vezi toată discuția)