Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mai multe cesiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mai multe cesiuni

intr-un srl cu doi asociati unul cedeaza partile sale celuilalt, iar apoi cel ramas cedeaza o parte din partile sale unui tert.
sint doua contracte de cesiune distincte
mai este necesar ca asociatul care iese din firma sa-si dea acordul asupra celei de-a doua cesiuni?
cum se procedeaza? se face mai intii o aga intre asociatii vechi pt. prima cesiune, urmata de o decizie a proaspatului asocait unic de a-si ceda din parti?
se pot inregistra ambele cesiuni prin aceeasi operatiune la registru ?
eugen82, utilizator
Se poate face printr-o singura operatiune in situatia in care noul asociat aporteaza o anumita suma prin care se majoreaza capitalul social iar unul dintre asociatii vechi isi cesioneaza partile sociale celuilalt asociat existent care va ramane asociat in societate cu noul asociat. Sper sa ma fi facut inteles.
@sad: Cesiunea unui procent din partile asociatului ramas catre noul asociat nu poate fi facuta pur si simplu prin plata unei sume pentru partile cedate? nu cred ca trebuie neaparat majorat capitalul social, sau trebuie?
eugen82, utilizator