avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se acorda spor de 15% medicilor rezidenti care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se acorda spor de 15% medicilor rezidenti care efectueaza practica in spitale CLINICE?

Circula un zvon printre rezidenti ca angajatii spitalelor clinice ar beneficia de un spor suplimentar de 15%, tocmai pentru ca spitalul respectiv este CLINIC.

Eu sunt medic rezident pe post, spital platitor in Vrancea, dar efectuez stagiile in cadrul Spitalului Clinic de Copii Brasov, deci beneficiez de toate sporurile spitalului si sectiei in care imi desfasor stagiul de pregatire. Intrebarea mea este daca pot beneficia de acest spor de 15% pentru spitalele clinice.

Va multumesc pentru raspunsuri!
FELICSMED a scris:

Circula un zvon printre rezidenti ca angajatii spitalelor clinice ar beneficia de un spor suplimentar de 15%, tocmai pentru ca spitalul respectiv este CLINIC.

Eu sunt medic rezident pe post, spital platitor in Vrancea, dar efectuez stagiile in cadrul Spitalului Clinic de Copii Brasov, deci beneficiez de toate sporurile spitalului si sectiei in care imi desfasor stagiul de pregatire. Intrebarea mea este daca pot beneficia de acest spor de 15% pentru spitalele clinice.

Va multumesc pentru raspunsuri!



Ati putea beneficia ,daca acest spor ar fi reglementat ,dar pana in prezent nu am cunostinta despre asa ceva.Un spor de 15% se acorda personalului de specialitate medico-sanitar şi auxiliar sanitar care asigură urgenţele medico-chirurgicale de gradele 0 şi 1 până la restabilirea funcţiilor vitale ale pacienţilor, încadrat în spitalele judeţene şi în spitalele de urgenţă din centrele universitare,dar dvs. sunteti incadrat intr-un spital clinic monospecialitate,nu de urgenta.
Ultima modificare: Duminică, 14 August 2011
ContSters136493, utilizator
Multumesc pentru raspunsul Dvs. Sotia mea care este medic rezident chirurg in cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Brasov ar putea beneficia de acest spor? Ce lege reglementeaza acest aspect si in ce conditii poate primi acest spor?
Ultima modificare: Luni, 15 August 2011
FELICSMED, utilizator
FELICSMED a scris:

Multumesc pentru raspunsul Dvs. Sotia mea care este medic rezident chirurg in cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Brasov ar putea beneficia de acest spor? Ce lege reglementeaza acest aspect si in ce conditii poate primi acest spor?




Ca si unitate in care este incadrata,s-ar incadra,doar daca asigura urgentele de gradul 0-1 pana la restabilirea functiilor vitale,
Sporul este reglementat de OMS547/2010Anexa 3.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 304/2008 atlantiana atlantiana Am aflat de curand de existenta Legii 304/2008 (M.Of. nr.848/17 decembrie 2008) si am citit-o. Am vazut ca prevede un spor de incordare psihica de 25% pentru ... (vezi toată discuția)
Sporuri salariale lili2003stoica lili2003stoica Ordinul MS 547/2010 stabileste locurile de munca si cuantumurile sporurilor specifice sectorului sanitar; in cadrul unui spital cu specific de pediatrie, in ... (vezi toată discuția)
Sporuri aplicabile medicilor rezidenti FELICSMED FELICSMED Conform legii (?) Nr. 370, din 4 iunie 2010 privin acordarea de sporuri cadrelor medicale se acorda spor de 50% din totalul orelor petrecute in blocul operator ... (vezi toată discuția)