Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura fara tva ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura fara tva ?

o casa de copiii( non profit ,inregistrat ca platitor de tva) primeste bani de la o fundatie din UE (neplatitor de tva) pentru acoperirea cheltuielilor privind transportul si cazarea copiilor cu ocazia unei excursii in UE
fundatia solicita factura , cum se emite cu tva sau fara tva ?
pe factura putem scrie "recuperarea cheltuielilor de transport si cazare"
scuze -cazarea cu tva
ar mai fi si diurna pentru insotitor ( deci suma pe care o primim de la fundatie contine transport,cazare ,diurna) pe factura scriem op. neimpozabil in romania
si la denumirea servicii -"recuperare de cheltuieli "
tb sa facem si decl.390VIES
acest tip de servicii nu se declara in 390 facand exceptie de la regula generala de la art. 133, alin 2 cod fisdcal.