avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2012
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2012

Buna . Sunt noua pe acest forum. Intentionez sa dau examen la INM IN 2012. Am terminat anul acesta dreptul la o facultate la care nu prea mergeam... sa nu-i dau numele ca o banuiti....si nu stiu cu ce sa ma apuc de invatat. Trebuie sa invat de la ZERO. Va rog sa-mi dati cateva sfaturi despre cum ar trebui sa invat si cu ce sa ma apuc. Am vazut ca noile coduri vor iesi acum in octombrie 2011. Orice sfat este binevenit. Multumesc si urez MULTTT SUCCES CANDIDATILOR DE ANUL ACESTA.
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
onitza86, utilizator
Prezenta martorilor asistenti este necesara doar atunci cand cercetarea la fata locului este realizata de organul de UP sau si atunci cand este realizata de instanta?
adrianicet a scris:

Prezenta martorilor asistenti este necesara doar atunci cand cercetarea la fata locului este realizata de organul de UP sau si atunci cand este realizata de instanta?

Parerea mea e ca doar atunci cand e realizata de organul de UP pentru ca atunci cand e facuta de instanta e cu citarea partilor si nu mai e nevoie de martori asistenti.
Este obligatorie prezenta aparatorului invinuitului sau inculpatului disparut sau care se sustrage la solutionarea propunerii de arestare preventiva?
adrianicet a scris:

Este obligatorie prezenta aparatorului invinuitului sau inculpatului disparut sau care se sustrage la solutionarea propunerii de arestare preventiva?


Da
Art 168 ind 3 CPP se aplica numai bunurilor prevazute in art 168 ind 1 alin 2 (la fel ca art 168 ind 2)?

Alte discuții în legătură

Bibliografie admitere inm Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de ... (vezi toată discuția)
Carti recomandate pentru admiterea la inm tanko_07 tanko_07 Din ce carti imi recomandati sa invat pentru admiterea la INM 2013 (vezi toată discuția)
Admitere magistratura / inm - cartile din care invatati CATALINA29 CATALINA29 Vă rog să-mi spuneti si mie care este bibliografia recomandată (preferată) pentru pregătirea examenului de admitere in magistratură/INM . Vă multumesc! (vezi toată discuția)