Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 10 ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 10 ani de la deces

Cum se procedeaza in cazul in care rudele nu s-au interesat de masa succesorala de mai mutl de 10 ani, unul singur dintre urmasi (nepot de fiu, adica decedatul este bunica) platind impozitele si locuind si in aceeasi localitate cu imobilul pentru care ar trebui facuta succesiunea, celelalte rude nedorind sa se "deranjeze", nici sa renunte la succesiune, nici sa se deplaseze in localitatea in care se afla imobilul ? Mentionez de asemenea ca mai exista si alti nepoti plecati din tara.
In acest caz daca nimeni nu s-a interesat de succesiune si nici una din rude nu poate face dovada acceptarii succesiunii dupa bunica, singurul mostenitor acaruia ii revine toata masa succesorala este urmasul care ii foloseste bunurile si plateste impozitul. Acesta trebuie sa faca dovada acceptarii tacite a masei succesorale ,dovada care se poate face in fata instantei cu martori si chitantele de plata a imozitului.Celelalte rude pot contesta dar sunt obligate sa faca dovada acceptarii tacite a succesiunii.Daca rudele sunt plecate din tara e important sa cunoasca ca bunica a decedat.
Multumesc din suflet pentru raspuns, rezolvarea acestui caz ma macina inca inca inainte de moartea tatalui, am incercat sa studiez problema singura, am cerut si ajutorul unui notar, dar acesta la prima consultare mi-a scpus ca trebuie sa aduc si celelalte rude in localitatea de domiciliu sau macar buletinele acestora (lucru imposibil de realizat acestea manifestant rea vointa).

Rudele plecate din tara au facut-o anul trecut dupa decesul mamei lor, bunica fiind decedata din 1996.

Dar in cazul in care nu s-a locuit in acea casa, dar impozitul pe cladire si cel pentru un teren aflat in acelasi judet au fost platite, cel care a achitat sumele si face dovada filiatiunii, trebuie totusi sa ii citeze si pe ceilalti (care desi nu sunt interesati de rezolvarea probloemei dunt totusi nepotii bunicii) la notar?
Mostenitorul care doreste sa dezbata mostenirea si iesirea din indiviziune, fie ca doreste sa culeaga intreaga mostenire singur, fie doreste sa se faca imparteala pentru toti mostenitorii, cand intiaza o astfel de actiune, e obligatorie citarea tuturor mostenitorilor.
Daca se face pe "furis" si se omite citarea unuia dintre ei, atunci actele intocmite vor fi anulate.

Problema care va macina poate fi rezolvata legal prin doua modalitati:
1. notar, daca toti mostenitorii se inteleg ( pentru cei care nu sunt in tara pot imputernici alte persoane - de asemenea, pot renunta la mostenire, caz in care culegeti dvs. si partile lor); costurile sunt relativ mari, inclusiv impozitul pe mostenire;
2. prin instanta, in ambele variante: si daca va intelegeti, si daca nu va intelegeti ( petnru varianta amiabila costurile fiind mai mici).
Moral, cand va macina problema, ganditi-va ce ar fi vrut bunica? Sa isi vada nepotii in instanta si pe dvs.luptandu-va sa obtineti tot?? Inteleg ca va preocupa problema inainte de moartea tatalui dvs, probabil fiul bunicii.....
sdianaviolina a scris:

Mostenitorul care doreste sa dezbata mostenirea si iesirea din indiviziune, fie ca doreste sa culeaga intreaga mostenire singur, fie doreste sa se faca imparteala pentru toti mostenitorii, cand intiaza o astfel de actiune, e obligatorie citarea tuturor mostenitorilor.
Daca se face pe "furis" si se omite citarea unuia dintre ei, atunci actele intocmite vor fi anulate.

Problema care va macina poate fi rezolvata legal prin doua modalitati:
1. notar, daca toti mostenitorii se inteleg ( pentru cei care nu sunt in tara pot imputernici alte persoane - de asemenea, pot renunta la mostenire, caz in care culegeti dvs. si partile lor); costurile sunt relativ mari, inclusiv impozitul pe mostenire;
2. prin instanta, in ambele variante: si daca va intelegeti, si daca nu va intelegeti ( petnru varianta amiabila costurile fiind mai mici).
Moral, cand va macina problema, ganditi-va ce ar fi vrut bunica? Sa isi vada nepotii in instanta si pe dvs.luptandu-va sa obtineti tot?? Inteleg ca va preocupa problema inainte de moartea tatalui dvs, probabil fiul bunicii.....

ideea nu este sa se faca pe furis ci sa se faca ODATA, pentru am si eu o varsta, nu am mostenitori si doresc sa plec si eu din tara, sa imi urmez cum este firesc barbatul. Problema ma preocupa pentru ca doresc ca aceasta mostenire sa fie declarata vacanta, iar casa bunicii in care ne jucam cu totii sa fie declarata vacanta si sa fie administrata de stat.

Cei care nu sunt in tara nu pot si nu vor sa imputerniceasca pe nimeni, casa (de fapt ce a mai ramas de atata timp din ea fiind numai terenul) dezbinandu-ne, creandu-ne cosmaruri. Adresa celor din strainatate ne este necunoscuta, ei vanzand apartamenul in care locuiau cu mama lor (ultima lor adresa cunoscuta apartine acum altui proprietar)
ContSters48919, utilizator
daca decesul a survenit in 1996 se mai poate dezbate succesiunea ? si cum pot fi anuntate rudele din strainatate daca nu li se cunoaste domiciliul.