avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Retragere sume depuse la CEC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Retragere sume depuse la CEC

Buna ziua

Parintii mei au deschis inainte de '89 doua conturi bancare la CEC (unul pe numele mamei iar altul pe numele sorei mele)... unul din acestea are aproximativ 2.500 lei, iar acum cativa ani cand a fost sa intrebe in CEC de retragerea sumei i s-a spus ca primeste 2.500 lei vechi (25 de bani noi)

Mie mi se pare o aberatie deoarece se stie ca dupa Revolutie puterea leului romanesc a scazut drastic si ar trebui recalculate in functie de o inflatie medie anuala ori pe baza unei formule

Care este legislatia care reglementeaza inchiderea conturilor la CEC deschise inainte de 1989 si care sunt procedurile de urmat pentru recuperarea sumelor depuse?

Precizez ca NU sunt bani depusi pentru achizitionarea unei dacii.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters161855 , utilizator 19:24, 9 August 2011
suma din cont nu se va indexa, veti incasa suma depusa +dobanda daca e cazul
[ link extern ]

"Astfel, potrivit art. 1604 alin. (2) din Codul Civil,
depozitarul este obligat să restituie numai suma depusă cu dobânzile aferente, fără a se ţine seama de devalorizarea monedei naţionale, întrucât restituirea se face „în acele monede în care s-a făcut depozitul, atât în cazul de sporire, cât şi în acela de scădere a valorii lor”;

- într-o economie de piaţă activitatea de economisire este supusă anumitor
riscuri, printre care se numără şi cel al ratei inflaţiei. Decizia de economisire
presupune asumarea acestui risc, iar solicitarea de despăgubiri nu are temei decât dacă acoperirea acestui risc a fost prevăzută într-un act cu valoare juridică."
Ultima modificare: Marți, 9 August 2011
gi-jane2, moderator
Conform Codului Civil, depozitarul trebuie sa innapoieze aceeasi suma plus dobanzile aferente exprimata in moneda in care au fost depuse

Legea 384/2004 privind denimizarea monedei nationale prevede ca orice suma, dupa 1 iulie 2005 va trebui evaluata la o valoare de 10.000 ori mai mica

Partea aceasta nu o inteleg... ori se respecta Codul Civil si voi incasa 2500 lei + dobanda ori se va imparti la 10.000 si voi incasa 0,25 lei + dobanda?
se refera la devalorizarea leului, de asta vorbeam, ca nu se va indexa cu rata inflatiei.
denominarea e chestiune separata.. s-a stabilit ca 1 leu reprezinta 10000lei vechi.
veti primi 0.25 lei
Ultima modificare: Marți, 9 August 2011
gi-jane2, moderator
Multumesc de raspuns ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme anonim1111 anonim1111 Am 2 astfel de librete facute in anul 1982,in anul 1996 a fost ultima data cand mi a fost scris in aceste librete.Primesc ceva bani dupa acestea sau nu mai am ... (vezi toată discuția)
Cec bank ContSters316391 ContSters316391 Buna ziua In data de 22 mai 2003 am avut in sold la un LIBRET DE ECONOMII LA VEDERE de la CEC(deschis la data 11 oct.2002) , suma de 50.000 lei.La data aceea ... (vezi toată discuția)
Cecuri cu cistiguri in autoturisme dacia luciadacia luciadacia Am 2 cecuri de 5000 lei cu cistiguri in autoturisme Dacia, de dinainte de 1989. Se acorda despagubiri pentru aceste cecuri? Unde pot sa ma interesez si unde ... (vezi toată discuția)