Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru o casa executata fara autorizatie de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru o casa executata fara autorizatie de construire inainte de publicarea Legii nr. 50/1991?

Se poate sa fiu amendat contraventional in baza L 50/1991, pentru o constructie tip magazie- camera ( in trecut, pana la deces acolo au locuit parintii, camera nu avea si nu are utilitati, este paraginita acum), neintabulata si executata in anii 1960-1970, inainte de legea 50/1991? Daca se poate sa fiu amendat, cum ma sfatuiti sa ma apar? Toate au pornit de la reclamatiile vecinului meu, reclamangiu de profesie, trimise catre autoritati. Repet, constructie executata inainte de aparitia legii 50/1991.
silvica1940, utilizator
potrivit legii 50, amenda se prescrie în doi ani de la data execuției construcției. prin urmare dacă au trecut mai mult de doi ani nu puteți fi amendat. dacă totuși o primiți aveți posibilitatea de a o contesta la instanța de judecată în termen de 15 zile de la primirea procesului verbal.