Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii urgent!!!angajarea pe un post care s-a desfintat(ART ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

urgent!!!angajarea pe un post care s-a desfintat(ART 65(1))COD MUNCII

S-a concediat un sofer cu art 65 alin 1 Codul Muncii!la 2 zile dupa concediere, conducerea societatii vrea sa angajeze alt sofer!!!!e voie sa faca asa ceva?la cat timp ai voie sa angajezi?in codul muncii nu specifica nicaieri de concedierea INDIVIDUALA numai de cea colectiva!in cazul concedieri INDIVIDUALE cu art 65 alin ,la cat timp se poate reangaja alta persoana pe acelasi post?pentu concedieri colective sunt urmatoarele conditii de mai jos ,dar pt cocediere INDIVIDUALA nu stiu cum sa procedez!!!!???
ART. 72 (1) In termen de 45 de zile calendaristice de la data concedierii, salariatul concediat princoncediere colectiva
are dreptul de a fi reangajat cu prioritate pe postul reinfiintat in aceeasi activitate, fara examen, concurs sau perioada de
proba.
(2) In situatia in care in perioada prevazuta la alin. (1) se reiau aceleasi activitati, angajatorul va transmite salariatilor
care au fost concediati de pe posturile a caror activitate este reluata in aceleasi conditii de competenta profesionala o
comunicare scrisa, prin care sunt informati asupra reluarii activitatii.
(3) Salariatii au la dispozitie un termen de maximum 5 zile calendaristice de la data comunicarii angajatorului, prevazuta
la alin. (2), pentru a-si manifesta in scris consimtamantul cu privire la locul de munca oferit.
(4) In situatia in care salariatii care au dreptul de a fi reangajati potrivit alin. (2) nu isi manifesta in scris consimtamantul
in termenul prevazut la alin. (3) sau refuza locul de munca oferit, angajatorul poate face noi incadrari pe locurile de
munca ramase vacante
SI PT CONCEDIEREA INDIVIDUALA CE CONDITII SUNT PT REANGAJAREA UNEI ALTE PERSOANE PE UN POST ACRE S-A DESFIINTAT CU ART 65CM???
Concedierea individuala pentru motive care nu tin de persoana salatiatului trebuie sa aiba o cauza reala si serioasa, adica sa se desfiinteze efectiv postul pe care ati fost angajat, daca nu se face acest lucru si se angajeaza o altya persoana inseamna ca respectiva concediere este nelegala si va putei adresa in termen de 30 de zile instantei