Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Piratarea calculatorului personal si furtul arhivei de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Piratarea calculatorului personal si furtul arhivei de messenger

Ma confrunt cu o mare problema de aceea am nevoie de ajutorul d-voastra.
Anul trecut am fost angajata la o firma de IT iar la inceputul angajarii nu mi s-a facut nici un instructaj de ordin intern (cum ar fi neutilizarea messenger-ului, monitorizarea activitatii adica supravegherea calculatorului pe care lucram). Am intrebat daca pot utiliza messengerul si mi s-a spus ca poate fi utilizat fara nici o restrictie.
Dupa o discutie mai aprinsa seful meu direct a reiesit ca el mi-a monitorizat calculatorul de la serviciu cu ajutorul unui program de tip spy, vizualizand si salvand convorbirile mele personale de pe messenger.
Pentru a-mi dovedi faptul ca am discutat pe messenger in timpul serviciului, mi-a trimis un document pdf cu fragmente din convorbirile avute cu familia mea, stergand data si ora la care au fost facute. Dupa ce am verificat fiecare pasaj mi-am dat seama ca majoritatea convorbirilor ce l-au deranjat au fost facute acasa, intre orele 20 – 24, fiind salvate pe calculatorul personal, atat al meu cat si al parintilor. Cand i-am spus ca am descoperit ca mi-a patruns in calculatorul personal(care era parolat) mi-a ras in fata si mi-a zis ca a intrat doar sa vada ceva si a dat intamplator peste arhiva de messenger. Ulterior mi-a spus ca nu mi-a atins calculatorul si ce a facut el este legal si nimeni nu-l poate acuza cu nimic.
Precizez ca eu locuiam cu chirie in apartamentul lui iar calculatoarele noastre primeau internet de la acelasi router. Routerul era administrat si parolat de catre aceasta persoana, eu primind internet doar ca utilizator. Imediat dupa aceasta, am intrebat o persoana din domeniul IT si mi-a spus ca exista posibilitatea de copiere a fisierelor dintr-un calculator intr-altul prin intermediului router-ului.
Ca urmare a acestui fapt, am fost concediata fara preaviz si fara a mi se spune, oficial, care este cauza. Neoficial, seful mi-a spus ca am fost data afara din cauza acestor convorbiri. El se foloseste de aceste fragmente din convorbiri amenintandu-ma ca le va face publice unor persoane din anturajul meu.
Intrucat el sustine ca nu a facut nimic ilegal, caci el cunoaste legea, va rog sa ma lamuriti dvs. in calitate de persoana autorizata si cu experienta, daca aceasta fapta este legala sau penala? Daca este ilegal conform legislatiei in vigoare, as avea vreo sansa sa-l actionez in judecata pentru violarea secretului corespondentei? Ce pasi trebuie sa urmez? Daca nu mi s-a facut nici un instructaj la angajare cu privire la utilizarea anumitor mijloace de comunicare (messenger) si nu mi s-a spus ca voi avea calculatorul monitorizat, mi se poate desface contractul de munca? Citirea de catre o alta persoana a corespondentei private efectuate pe calculatorul de la serviciu, este legala?
Desigur ca ce a facut seful d-voastra este ilegal si imoral.Dar incerc sa privesc problema din mai multe unghiuri.
Sa zicem ca d-voastra veti depune o plangere la politie pe baza celor constatate. La politie veti da ulterior o declaratie in care va exprimati dorinta ca vreti sa fie tras la raspundere pentru violarea secretului corespondentei si accesul ilegal la calculatorul d-voastra.Aici intervine greul....trebuie sa se stranga probe. Se poate face o expertiza tehnica din care sa reiasa ca s-a accesat calculatorul in mod ilegal, ca vi s-a citit corespondenta. Ei bine cum credeti ca se poate demonstra vilarea secretului corespondentei? Daca aveti o marturie a sefului scrisa, sau inregistrata pe telefon de catre d-voastra ...mai aveti o mica sansa, daca insa marturia este verbala doar.....este cam egala cu 0, sau ma rog cuvantul d-voastra impotriva cuvantului sefului. Daca detine si o firma IT mi-e greu sa cred ca nu stia ce face si cat de ilegal este si sa mai lase si urme, de aceea cred ca e asa sigur pe dansul.
Motivul oficial al concedierii e cu totul altul decat motivul real(care e foarte stupid).
Nu vreau sa va descurajez, insa vreau sa va ganditi la toate posibilitatile pe care le aveti inainte de a demara un proces care este lung, anevoios si daca seful d-voastra iese basma curata puteti sa cadeti in partea cealalta in care sa va alegeti si cu o frumusete de plangere pentru denunt calomnios.
Cel care a facut lucrul acesta este seful cel mic si s-a tot laudat ca i-a spus patronului firmei(seful cel mare) tot ce am discutat cu parintii mei. Ca dovada am un document pdf scris pe calculatorul lui personal (apare numele calc. lui la proprietatile documentului). Probabil ca daca i s-ar verifica calculatorul personal s-ar gasi conversatiile mele.
myalaura a scris:

Cel care a facut lucrul acesta este seful cel mic si s-a tot laudat ca i-a spus patronului firmei(seful cel mare) tot ce am discutat cu parintii mei. Ca dovada am un document pdf scris pe calculatorul lui personal (apare numele calc. lui la proprietatile documentului). Probabil ca daca i s-ar verifica calculatorul personal s-ar gasi conversatiile mele.

Posibil ca acel document sa va serveasca drept dovada, dar....nu va bazati pe asta.Expertizele tehnice IT se fac pentru cazuri cu adevarat grave si cand exista indicii serioase ca pe un anume calculator se afla date importante ca s-a savarsit o infractiune.(implica bani, munca, etc.).
Si daca acel document nu il pastreaza pe computerul personal?
Dupa o discutie mai aprinsa seful meu direct a reiesit ca el mi-a monitorizat calculatorul de la serviciu cu ajutorul unui program de tip spy, vizualizand si salvand convorbirile mele personale de pe messenger.

Respectivul, daca nu v-a instiintat in scris ca PC-ul este monitorizat, se incadreaza la violare de corespondenta, ceea ce este destul de grav.
Din moment ce v-a amenintat cu dezvaluriea respectivelor mesaje, se cheama santaj. Faceti plangere la politie.

De asemenea, concedierea dvs. este abuziva. Adresati-va ITM.
BX, utilizator
BX a scris:

Dupa o discutie mai aprinsa seful meu direct a reiesit ca el mi-a monitorizat calculatorul de la serviciu cu ajutorul unui program de tip spy, vizualizand si salvand convorbirile mele personale de pe messenger.

Respectivul, daca nu v-a instiintat in scris ca PC-ul este monitorizat, se incadreaza la violare de corespondenta, ceea ce este destul de grav.
Din moment ce v-a amenintat cu dezvaluriea respectivelor mesaje, se cheama santaj. Faceti plangere la politie.

De asemenea, concedierea dvs. este abuziva. Adresati-va ITM.

Apreciez ajutorul pe care incercati sa-l oferiti, insa este atat de greu de demonstrat toate lucrurile astea incat lumea de rand, care nu a avut de-a face cu cazuri de genul asta, se entuziasmeaza degeaba.
Este adevarat ca intr-un proces penal este de datoria organelor de cercetare sa stranga probe, dar si tu ca reclamant ai un rol foarte important, nu e de ajuns sa scrii 2 randuri intr-o declaratie, in care sa povestesti cum te santajeaza seful, sau cum stii tu sigur ca ai avut instalat pe calculatorul personal un program de spy cu care seful ti-a citit tie conversatiile messenger.....trebuie sa le demonstrezi!
Nu o spun din supozitii, am asistat chiar si la o expertiza tehnica IT si credeti-ma ca acest lucru se face doar in cazuri cu adevarat de alarmat.
Iar plangerea la ITM, parca as fi de acord, merita incercat, insa am impresia ca seful a desfacut contractul de munca pe motive legale si nicidecum copilariile pe care i le-a spus initiatoarei topicului(alea au fost asa mai neoficiale).