Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... unde se va sustine examenul de primire in profesia de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

unde se va sustine examenul de primire in profesia de avocat stagiar sesiunea oct 2011?

Buna. Unde se va sustine examenul de primire in profesia de avocat stagiar sesiunea oct 2011? Multumesc.
Art.1. – (1) Examenul se va susţine în mod unitar, în cadrul Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor - INPPA (în continuare I.N.P.P.A.) şi se va desfăşura prin I.N.P.P.A. (Bucureşti) şi prin centrele teritoriale ale acestuia.

(2) Arondarea candidaţilor pentru susţinerea examenului se face în raport de baroul la care s-a depus cererea de înscriere la examen şi la care, în caz de primire în profesie, candidatul care a promovat examenul este obligat să se înscrie, fără a putea să se înscrie în alt barou, astfel:
- I.N.P.P.A. (Bucureşti): candidaţi care au depus cereri de înscriere la examen la barourile: Bucureşti, Călăraşi, Giurgiu, Ialomiţa, Constanţa, Tulcea, Buzău, Dâmboviţa,Prahova şi Maramureş;
- Centrul teritorial Braşov: Barourile Braşov, Covasna şi Harghita;
- Centrul teritorial Cluj-Napoca: Barourile Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Mureş, Sibiu şi Alba;
- Centrul teritorial Craiova: Barourile Dolj, Gorj, Mehedinţi, Olt, Argeş, Vâlcea şi
Teleorman;
- Centrul teritorial Iaşi: Barourile Iaşi, Vaslui, Suceava, Botoşani, Bacău, Neamţ
- Centrul teritorial Galaţi: Barourile Galaţi, Brăila şi Vrancea;
- Centrul teritorial Timişoara: Baroul Timiş, Arad, Caraş-Severin, Hunedoara, Bihor şi Satu-Mare.
(Hotararea UNBR nr. 58/2011)