Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Minori cu dubla cetatenie daca au nevoie de acordul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Minori cu dubla cetatenie daca au nevoie de acordul celuilalt părinte pentru ieșirea din tara

Minorii cu dubla cetatenie au nevoie de declaratia de iesire din tara, de la celalalt parinte atat timp cat sunt casatoriti?Relatez ca minorii au dubla cetatenie(romana si alta tara). Dacă la ieșirea din tara folosesc pașapoartele străine nu cele românești mai au nevoie de declarație de la celalalt părinte? Dar dupa divort daca se încredințează mamei copiii?
Mihaela miriam, utilizator
Daca minorii au domiciliul in strainatate si calatoresc in tara unde au domiciliul stabil, atunci nu este nevoie de aceasta declaratie.
Declaratia celuilalt parinte este necesara doar in situatia in care minorii călătoresc în altă țară decât cea în care își au domiciliul sau reședința,
jenna, utilizator
Cum se demonstreaza domiciliul lor? Doar cu pasaportul? Sau e nevoie si de alte acte?

jenna a scris:

Daca minorii au domiciliul in strainatate si calatoresc in tara unde au domiciliul stabil, atunci nu este nevoie de aceasta declaratie.
Declaratia celuilalt parinte este necesara doar in situatia in care minorii călătoresc în altă țară decât cea în care își au domiciliul sau reședința,

Folosind la iesirea din tara pasapoartele eliberate de autoritatile din strainatate sau pasapoartele emise de autoritatile din Romania daca in ele este specificat domiciliul in alta tara.
Multumesc mult....cineva imi spunea ca poate sa iti ceara ambele pașapoarte si atunci daca copiii au domiciliul în România....trebuie declaratia de la tata! Posibil la frontiera sa apara in baza de date ca detii ambele pașapoarte!
În pasaportul străin nu scrie domiciliul...doar in cel românesc e specificat!

jenna a scris:

Folosind la iesirea din tara pasapoartele eliberate de autoritatile din strainatate sau pasapoartele emise de autoritatile din Romania daca in ele este specificat domiciliul in alta tara.