Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA intracomunitar RO - DE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA intracomunitar RO - DE

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca firma A (Romania, platitoare TVA) emite factura pentru firma B (Germania, platioare TVA), se trece TVA pe factura?
Factura se emite pentru prestari servicii- grafica/design.
Multumesc!
nu se trece TVA pe factura cu mentiunea neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 din codul fiscal
nu uitati sa raportati operatiunea in decl. 390 si sa va inscrieti in reg. op. intracomunitari, daca nu ati facut-o deja.
Multumesc frumos pentru raspuns!
buna ziua.
cum se procedeaza pentru inregistrarea in reg op intracomunitari a unui agent?
multumesc.
se depune la administratia financiara formularul 095 insotit de cazierele judiciare ale administratorilor si asociatilor societatii.
Documente necesare pentru inscrierea in ROI
- formularul 095-cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari insotit de urmatoarele documente:
- cererea de eliberare a certificatului de inregistrare in scopuri de TVA pentru comerciantii care se inregistreaza in scopuri de TVA de la infiintare
- formularul 010 -Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica
- certificatele de cazier judiciar ale tuturor asociatilor si administratorilor.
Societatile pe actiuni vor prezenta certificatul de cazier judiciar numai pentru administratori. Persoanele fizice si juridice straine vor solicita cazierul judiciar la I.G.P.R.
Formularul 095, insotit de documente doveditoare se depune direct la registratura organului fiscal sau prin posta cu confirmare de primire.

Aici aveti un articol publicat de Avocatnet. Sper sa va fie de folos.
www.avocatnet.ro/content/art...
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal